-

przemsa

Włodzimierz Korwin-Czarzasty

Przeżywający wywołaną sukcesem wyborczym trzecią młodość lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty uraczył publikę informacją, że wyzwolicielami Polski spod niemieckiej okupacji były z jednej strony wojska rosyjskie, z drugiej armia Wojska Polskiego z generałem Jaruzelskim na czele.

Słowa te wywołały powszechne oburzenie po tak zwanej prawej stronie sceny politycznej i jest to zrozumiałe.

Ale, choć nie ulega wątpliwości, że Czarzasty powiedział to wszystko z potrzeby serca i szczerze, bo przecież reprezentuje formację, która wprost od potomków tych dobroczyńców Polski się wywodzi, trudno przypuszczać, by akurat tylko o zamanifestowanie teraz swoich poglądów mogło mu chodzić. To znaczy owszem, była to jak najbardziej ostentacyjna manifestacja, ale obliczona nie na wywołanie oburzenia Tarczyńskich, Ziemkiewiczów i całych stad twitterowych patriotów (to przy okazji, taki bonus), ale na przyciągnięcie z powrotem do siebie sporej części elektoratu Platformy Obywatelskiej.

Włodzimierz jest bowiem człowiekiem bystrym i dobrze zorientowanym w realiach polskiej sceny politycznej.

Wie zatem doskonale, że poważną część wyborców PO stanowią sieroty po bardziej ostentacyjnych czerwonych, czyli SLD z czasów jego świetności. On tymi żołnierzami radzieckimi i Jaruzelskim tylko przypomniał, że tak naprawdę nogi wyrastają im z właściwej części ciała, którą on tak pięknie podniósł z z mierzwy, w którą boleśnie plasnęła za czasów afery Rywina, a nie z drewnianej, przetrwalnikowej protezy zastępczej jaką była partia Grzegorza Schetyny.

Innymi słowy, gdy Grześ mówi na przykład o tym, że zniesie ustawę dezubekizacyjną i wszyscy, którzy zostali nią skrzywdzeni otrzymają moralne i polityczne zadośćuczynienie, to owszem, ani trochę nie żartuje, tym niemniej Włodek przypomina, że prawdziwiej i pełniej tę konieczność dziejową Sojusz Lewicy Demokratycznej zrealizuje. A będzie to mógł zrobić, gdyż właśnie został pięknie umalowany i przypudrowany, czyli – jak to się teraz ładnie nazywa – zrewitalizowany. Nie ma więc potrzeby, by starsi i młodsi, faktyczni lub tylko mentalni potomkowie ludzi (we własnym mniemaniu bez cudzysłowu) „wyzwalających” Polskę w 1945 nadal wspierały różowych z Platformy. Na placu boju meldują się zwarci i gotowi prawdziwie czerwoni.

To w zasadzie tyle; nic więcej się za tym nie kryje.

Pozostaje może jeszcze tylko wyjaśnienie, skąd taki tytuł.

Gdy usłyszałem o słowach Czarzastego na temat Armii Czerwonej, przypomniał mi się od razu inny wybitny myśliciel – dla odmiany konserwatywny, bo w muszcze, a nie żółtym sweterku - czyli Janusz Korwin Mikke opowiadający, jak to za Hitlera były niższe podatki. Pomyślałem, że Włodek zastosował dokładnie ten sam zabieg stylistyczny polegający na uwypukleniu czegoś formalnie rzecz biorąc prawdziwego, ale - gdy weźmie się pod uwagę szerszy kontekst oraz całościowe skutki ocenianych zdarzeń - faktycznie zupełnie nieistotnego, a wręcz rażąco nieuprawnionego.

No bo cóż z tego, że pod okupacją niemiecką podatki były niższe, skoro masowo mordowano miliony ludzi; cóż wreszcie z tego, że wojska ZSRR wyparły hitlerowców, skoro nie tylko sześć lat wcześniej te same wojska ten kraj dorżnęły, w czasie Powstania Warszawskiego przyglądały się, jak masakrują jego stolicę i wreszcie „wyzwoliły” go w ten sposób, że zabito tych, którzy trochę jednak inaczej definiowali wolność czyniąc z niego zależną od Moskwy półkolonię i tak dalej?

To mniej więcej ten poziom kojarzenia, jaki reprezentowałby jakiś wujek Zdzisiek zachwalający szwagra brata stróża, alkoholika, który wprawdzie przepił dom, lał żonę, a dzieci zostawił na wychowanie ulicy, tym niemniej, gdy nie był już niedopity, jednak jeszcze nie w sztok pijany, potrafił i buty o wycieraczkę wytrzeć, i talerz do zlewu odłożyć. Zatem – w gruncie rzeczy – spoko był z niego herbatnik, równy koleś.

No właśnie.

Toż to są tego samego kalibru „prawdy” dla ludzi podobnie „sprawnych” intelektualnie, a tylko z jakichś w gruncie rzeczy mało istotnych pobudek ideologicznych zorientowanych na pozornie diametralnie różnych, a faktycznie bardzo podobnych magików. Ot, tak wyszło, że jedni poparli Korwina, a drudzy Czarzastego. Samych zaś demiurgów różni ich najwyżej to, że ten pierwszy z pewnością stosuje tego rodzaju ekwilibrystykę świadomie, a drugi być może naprawdę nie widzi w tym nic żenującego.tagi: historia  prawica  media  jkm  janusz korwin mikke  włodzimierz czarzasty  lewic 

przemsa
29 listopada 2019 11:32
48     2401    12 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Marcin-K @przemsa
29 listopada 2019 12:28

Polska polityka zmienia się w pismo obrazkowe. Wychodzi taki Bosak i mówi coś o spójności etnicznej i wszyscy to powtarzają jak mem. Jedni mają się wyświetlać na tle innych. Bosak o spójności, Czarzasty o sowietach, potem tydzień tłuczenia tego w mediach, a potem nowy mem. Każdy kto zaczyna traktować to poważnie to ofiara tych ludzi i ich niecnych zamiarów (nie kieruję tych słów do Ciebie, żeby nie było niedomówień - myślę tu o tak zwanym "szarym obywatelu"...

zaloguj się by móc komentować

atelin @przemsa
29 listopada 2019 12:39

"Włodzimierz jest bowiem człowiekiem bystrym i dobrze zorientowanym w realiach polskiej sceny politycznej. Wie zatem doskonale, że poważną część wyborców PO stanowią sieroty..."

To są sieroty z obniżoną esbecką emeryturą i ich dzieci. Procentowo słabo.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @atelin 29 listopada 2019 12:39
29 listopada 2019 12:53

> To są sieroty z obniżoną esbecką emeryturą i ich dzieci. Procentowo słabo.

Nie wiem, nie znam statystyk, ale nie byłbym taki pewien. To solidne kilka procent i raczej nie tylko ci, którym te emerytury zabrano.

 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 29 listopada 2019 12:28
29 listopada 2019 12:54

To prawda. W sumie nie powinno się tego w ogóle komnetować.

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @przemsa 29 listopada 2019 12:53
29 listopada 2019 13:01

Tylko tyle, aby wejść do Semju.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @atelin 29 listopada 2019 13:01
29 listopada 2019 13:04

Może i masz rację, ale nie sądzę, by gra nie była warta świeczki.

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @przemsa
29 listopada 2019 13:08

Dla niego jest.

zaloguj się by móc komentowaćkrzysztof-osiejuk @przemsa
29 listopada 2019 13:31

Też o tym sobie pomyślałem. Czarzasty stosuje technikę Korwina. Różnica jest taka, że Korwin na nią łapie dzieci, a tamten starych komuchów. Ja bym się nie oburzał. To jest jedyne co im pozostało. Szokowanie.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @krzysztof-osiejuk 29 listopada 2019 13:31
29 listopada 2019 13:36

Właśnie tak.
Plus może być jeszcze tak, że Czarzasty ma naturalny talent, a u Korwina to jednak wyćwiczone. Choć nie będę się upierał.

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @atelin 29 listopada 2019 12:39
29 listopada 2019 14:17

To tylko część sierot. Jest ich dużo więcej. Ale żeby wygrać wybory, trzeba jeszcze przechwycić z połowę elektoratu centrum.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Grzeralts 29 listopada 2019 14:17
29 listopada 2019 14:44

Ale do osłabienia PO - i to niebagatelnego - może wystarczyć. 

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Grzeralts 29 listopada 2019 14:17
29 listopada 2019 14:48

Niedoczekanie jego.

zaloguj się by móc komentować

sannis @krzysztof-osiejuk 29 listopada 2019 13:31
29 listopada 2019 14:58

Ja nie wiem czy tylko starych komuchów. Wystarczy przejechać się do Wrocławia i stwierdzić, że kult Armii Czerwonej jest wiecznie żywy, bo przecież ona "dała" Polakom ten Wrocław. Pamiętam jak Michnik ogłosił akcję, żeby zanieść kwiaty na cmentarze żołnierzy radzieckich, to we Wrocławiu na ten ruski cmentarz tłumy w różnym wieku waliły. Na własne oczy widziałem. Natomiast gdzie indziej, pewno też j.est żywa pamięć, w kolejnym pokoleniu, że armii czerwonej coś tam zawdzięczją. Jak nie profesurę, to jakiś tam departament. W tym kontekście można traktować słowa Afro Czaczy jako dyscyplinowanie - pamiętajcie skąd wam nogi wyrastają.  

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @przemsa
29 listopada 2019 15:07

Dwa uściślenia:

"No bo cóż z tego, że pod okupacją niemiecką podatki były niższe, skoro masowo mordowano miliony ludzi"

- to, że były "niższe" też nie jest prawdą. Większość podatków Niemcy odbierali w naturze. Kontyngenty żywności, przekierowanie krajowej produkcji na potrzeby Wermachtu, użytkowanie całego terytorium i jego zasobów na swoje potrzeby, niewolnicza praca w fabrykach i rolnictwie III Rzeszy. Niewolnik - to jest więcej niż 100% podatek. Falfun-przygłup nie umie nawet takich oczywistości uwzględnić.

"cóż wreszcie z tego, że wojska ZSRR wyparły hitlerowców"

- a nie przypadkiem Niemców?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Krzysiek 29 listopada 2019 15:07
29 listopada 2019 16:08

Mówię o retoryce JKM. Już nie wnikam, czy jest prawdziwa.

OK, może być Niemców. W każdym razie nie nazistów.

 

zaloguj się by móc komentować

MZ @przemsa
29 listopada 2019 16:18

Prawdziwymi "wyzwolcielami" byli Anglosasi,(wide Teheran,Jałta),Sowieci to ich bandycke narzędzie.

Warto wspomnieć o wizytach v-ce prezydenta USA na Kołymie w kopalniach złota gdzie niewolnicy wydobywali minerały jako zapłata za dostawy sprzetu wojennego dla Sowietów.

Coryllus, jak nikt z historyków, zauważył ,że Rosja na RON szła zbrojnie tylko za pozwoleniem Zachodu i przez nich finansowana. 17 września 1939 było podobnie i 1945 także.

Jak sie mówi A to należy powiedzieć B ,dla pełnego obrazu. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @MZ 29 listopada 2019 16:18
29 listopada 2019 16:28

> Jak sie mówi A to należy powiedzieć B ,dla pełnego obrazu. 

Postaram się bardziej następnym razem.

 

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @przemsa
29 listopada 2019 16:50

> "Nie wiem, nie znam statystyk, ale nie byłbym taki pewien. To solidne kilka procent i raczej nie tylko ci, którym te emerytury zabrano."

 

Za cztery lata z tego solidnego kilka procent zostanie połowa, a może mniej. Biologia zrobi swoje.

zaloguj się by móc komentować

Krzysiek @przemsa 29 listopada 2019 16:08
29 listopada 2019 16:54

> "Mówię o retoryce JKM. Już nie wnikam, czy jest prawdziwa."

Ja to rozumiem. Czasami wrzucę uzupełnienie dla postronnych, bo jest tu wielu, którzy tylko czytają.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Krzysiek 29 listopada 2019 16:50
29 listopada 2019 17:15

Maja solidne zaplecze młodych. 

 

zaloguj się by móc komentować


szarakomorka @sannis 29 listopada 2019 14:58
29 listopada 2019 20:11

Po wojnie Lwów przeniósł się do Wrocławia ("dobrowolnie").

I za co oni tych czerwonych tak kochają? 

Czy Ci młodzi na pamięć dziadków czy rodziców mogliby stuknąć się w te puste czerepy?

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @przemsa
29 listopada 2019 20:50

Wystąpienie pana Czarzastego było poruszone przez@tadman na bieżąco. Poczekałam na powtórkę nocną i miałam uczucie jakby jakaś zmora dusiła mnie za gardło.Dobrze,że pan to poruszył,bo jeszcze jak pomyślę to mnie szlag....Czarzasty -dobry cyngiel SLD,to rocznik 1960,a uczony profesur Hartman 1967... ten pierwszy cyngiel sławi armię sowietów,a drugi cyngiel "nieśmiało" stwierdza,że w 1920r.-to Polacy napadli na sowietów...Pytam się...kiedy tym małpom w cyrku -zabierze ktoś brzytwę..? Nic tylko płakać się chce...jeden w Sejmie,drugi naucza młodzież... Gorzko ...

zaloguj się by móc komentować

tadman @Marcin-K 29 listopada 2019 12:28
29 listopada 2019 21:12

Tak faktycznie jest. Podejrzewam, że było to zamówienie na tygodniowe ujadanie w TVP i zrealizował je Czarzasty wraz z prowadzącym. Prowadzący zamiast zgasić Czarzastego pytaniem, czy można nazwać to co stało się u nas wyzwoleniem, kiedy ostatnie oddziały rzekomo wyzwoleńczej Armii Czerwonej opuściły nasz kraj, i to nie dobrowolnie, 16 września 1993 roku, czyli po blisko pięćdziesięciu latach?
Taką datę wybrano, aby sowiecka dziatwa nie miała kłopotów na lekcjach historii.
Pytanie nie padło, a prowadzący podbił bębenek przypominając zbrodnie Sowietów na co Czarzasty wywinął się i przypomniał łzy sowieckich matek opłakujących synów, którzy zginęli faktycznie nie za oswobodzenie Polski, a za pochód komuny na Zachód.

zaloguj się by móc komentować

DrWall @szarakomorka 29 listopada 2019 20:11
29 listopada 2019 21:27

Z Kresów trafiło do Wrocławia nie więcej niż 30% liczby powojennych mieszkańców miasta. A raczej nawet mniej. Reszta to byli ludzie z Polski centralnej, Warszawy i okolic (np. moja babka) i mnóstwo przedwojennych komunistów, którzy zostali wrocławską "elitą". Z czasem zajmując najważniejsze stanowiska w sądownictwie i prokuraturze, na uczelniach, w administracji etc. Po nich przyszły ich dzieci i w końcu wnuki. Poniemieckie dzielnice willowe Wrocławia, to w znacznej części tzw. "zatoki czerwonych świń", usadowionych tam od początków tzw. władzy ludowej. Rodzina bez ochrony wojskowej czy milicyjnej, w 45-46 nie przeżyłaby tam doby. Ci ludzie de facto rządzą Wrocławiem od końca wojny. Wszędzie. Trudno się dziwić, że wielu durniów im uwierzyło, a jeszcze większa grupa koniunkturalistów robi co uważa za potrzebne, że robić karierę.

zaloguj się by móc komentować

tadman @przemsa
29 listopada 2019 21:47

W Bytomiu było sporo Lwowiaków, trochę naukowców ze Lwowa współtworzyło Politechnikę Śląską.
Pamiętam: pani mi da tych chabazi na zupy lub czy są swieżi jajki, no i tylnojęzykowe "ł" oraz różna wymowa "h" i "ch".

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @tadman 29 listopada 2019 21:12
29 listopada 2019 21:53

Jak napisałam,oglądałam to dzięki naszej dyskusji na powtórce,nocnej.Ja odniosłam inne wrażenie."Ujadanie" miało dotyczyć występu pana Biedronia w PE o dyskryminacji nieszczęsnych LGBT.Prowadzący nie stanął na wysokości zadania i dał się zaskoczyć.Czarzasty zrobił to celowo,bo wiedział,że wyprowadzi go  równowagi. W rezulatacie cel osiągnął. Ten szczwany lis wiedział co robi i zachowywał się jakby był na psychotropach. Tak to wygladało...co nie tłumaczy redaktora.Nie wiem ,czy młot pneumatyczny byłby panu Czarzastemu potrzebny,sądzę,że jeszcze spod młota powtarzałby tą mantrę...

zaloguj się by móc komentować

tadman @BTWSelena 29 listopada 2019 21:53
29 listopada 2019 22:24

 Jak napisał Marcin-K, temat na nadchodzący tydzień zapewniony i szef NIKu może podać się do dymisji. :)

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @przemsa
29 listopada 2019 22:39

No tak "szary obywatel" będzie to łykał,a służby spec. depczą "se" po odciskach.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @BTWSelena 29 listopada 2019 22:39
29 listopada 2019 22:40

Przepraszam,odp.do @tadman.

zaloguj się by móc komentować

sannis @szarakomorka 29 listopada 2019 20:11
29 listopada 2019 22:52

To nie jest prawda. Z Kresów pochodziło tak jak DrWall mniej niż 30%. Łatkę przykleili tramwajarze ze Lwowa oraz część kadry politechniki Lwowskiej. Reszta kresowiaków przyjechała ze wschodniogalicyjskich wiosek. Po wojnie krowy pasące się w Parku Szczytnickim to był normalny widok. Wreszcie przyjechało wielu ludzi z różnych zakątków kraju rzuconych przez powojenny los. I tak jak pisał DrWall elita komunistyczna vide Drobner z Krakowa. Trzeba jednak pamiętać o JEDNEJ BARDZO WAŻNEJ SPRAWIE. Ziemie Zachodnie i Północne to był obszar intensywnego osadnictwa wojskowego. Wrocław zaś uchodził za nieformalną, wojskową stolicę Polski.

zaloguj się by móc komentować

olekfara @atelin 29 listopada 2019 12:39
30 listopada 2019 08:45

Ja bym dodał do tego cała nomenklaturę po upadłych i nie tylko zakładach przemysłowych PRL-u.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Marcin-K 29 listopada 2019 12:28
30 listopada 2019 11:52

Tak dokładnie; to są handlarze cynizmem.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 29 listopada 2019 20:50
30 listopada 2019 12:00

No więc to jest tak:

żeby wykonywać zawód kierowcy trzeba zaliczyć stosowne egzaminy z prowadenia danego rodaju pojazdów;
żeby wykonywac zawód elektryka, spawacza, leśniczego, lekarza, operatora wózków widłowych, a bodaj kajerki, trzeba zaliczyc odpowiednie szkolenia ze skutkiem pozytywnym. Zeby wykonywać jakis zawód prawniczy czy finansowy , analogicznie. Aby móc projektować i budować domy, mosty nie wspominając o instalacjach przemysłowych czy bodaj samochodach, podobnie. Zeby pilotować samolot albo pracować w kontroli lotów, to samo. Nie chce mi się wymieniać innych sytuacji wymagających sprawdzianu kwalifikacji, więc ograniczę się do już wymienionych tylko przykładowo.

A jakiego rodzaju  kwalifikacje trzeba formalnie potwierdzić, aby zostać w Polsce  parlamentarzystą ("politykiem")?

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @sannis 29 listopada 2019 22:52
30 listopada 2019 12:33

To nie zmienia faktu, że w całej masie, tych którzy poznali i doznali dobrodziejstw czerwonego tałatajstwa stanowiło większość powojennej społeczności Wrocławia a mimo to tak im blisko do idei rewolucji październikowej.  

Wiem jakie to są społeczności bo prawie całe swoje życie zawodowe spędziłem w KGHM w Głogowie i mimo tego nie potrafię zrozumieć.

Przy wyjazdach na Ukrainę zatrzymują się w miejscach gdzie była ich ziemia, stały domy i płaczą, a przyjadą do Wrocławia/ Głogowa/ Legnicy  i głosują na czerwonych. (brałem udział w takiej wycieczce).

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @sannis 29 listopada 2019 22:52
30 listopada 2019 12:34

To nie zmienia faktu, że w całej masie, tych którzy poznali i doznali dobrodziejstw czerwonego tałatajstwa stanowiło większość powojennej społeczności Wrocławia a mimo to tak im blisko do idei rewolucji październikowej.  

Wiem jakie to są społeczności bo prawie całe swoje życie zawodowe spędziłem w KGHM w Głogowie i mimo tego nie potrafię zrozumieć.

Przy wyjazdach na Ukrainę zatrzymują się w miejscach gdzie była ich ziemia, stały domy i płaczą, a przyjadą do Wrocławia/ Głogowa/ Legnicy  i głosują na czerwonych. (brałem udział w takiej wycieczce).

zaloguj się by móc komentować


Draniu @szarakomorka 30 listopada 2019 12:34
30 listopada 2019 13:05

Ludziska mają sentymenty..A ta holota czerwona na tym bazuje.. Dziś nie ma takiej osoby po 89r,ja takiej nie spotkałem ,a jak są to garstka w stosunku do calej społecznosci,ktora mogłaby powiedzieć ,ze zaczynając staż w jednej firmie dotrwala do emerytury w tym samym zakładzie pracy.. Do tego dochodzily fundusze kolonijne dla dzieciaków itp itd.. Dziadkowie ,rodzice wkładają takie "sentymenty" do głów swoim potomkom..  Oczywiście tzw. budżetówka ma szansę dotrwać do emerytury ,ludzie którzy pracują w urzędach i np wojsku czy policji..  Pozostali muszą się bujać ,nie mając gwarnacji jak długo będą pracować w jednej firmie.. Fałszywe sentymenty powodują .ze ludziska dokonują złych wyborów..

 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda 30 listopada 2019 12:00
30 listopada 2019 13:08

> A jakiego rodzaju  kwalifikacje trzeba formalnie potwierdzić, aby zostać
> w Polsce  parlamentarzystą ("politykiem")?

A w innych krajach jest inaczej?

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 30 listopada 2019 12:00
30 listopada 2019 13:33

Jest pan konkretny do bólu i dzięki za wykład.Gdyby nie fakt,że pewnie poczytane to bedzie za wątpliwy dowcip,to odpowiem na to pytanie,mimo wszystko.Trzeba być Wołodią Czarzastym i uzyskać 33 tys.głosów za "odpowiednie"kwalifikacje.

zaloguj się by móc komentować

MZ @stanislaw-orda 30 listopada 2019 12:00
30 listopada 2019 16:30

Dodatkowo wiekszość z tych zawodów przechodzi badania psychologiczne.A minister,premier,prezydent to co...!!! Przcież to całe towarzystwo  winno być badane u psychiatry,anonimowo.

zaloguj się by móc komentować

darkforce @przemsa
30 listopada 2019 21:12

Demokraci i demokracja... hłe,hłe,hłe...

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @MZ 30 listopada 2019 16:30
2 grudnia 2019 10:20

ale kto zbada psychiatrów?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda 2 grudnia 2019 10:18
2 grudnia 2019 18:16

Czyli nie stajemy się awangardą postępu. 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa 2 grudnia 2019 18:16
2 grudnia 2019 22:16

ale nie ustajemy w staraniach

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować