-

przemsa

Takie sobie dywagacje przedwyborcze

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich. Tak się mają sprawy dzisiaj, bo nie można przecież wykluczyć, że podejmujący decyzje uznają, że jednak nie ma innego wyjścia. Tym niemniej na ten momentKról Europy wypadł z gry, co zresztą raczej go nie martwi. Trudno bowiem uwierzyć, by marzył o powrocie do Polski. Zwłaszcza - jestem o tym głęboko przekonany - że nie była to jego suwerenna decyzja. Że usiadł, podumał i powiedział Angeli Merkel: Es tut mir leid, aber ich will hier bleiben i ta kiwając głową odpowiedziała: zostań, ty tu rządzisz, mój Donku.

Mniejsza zresztą z tym. Zostawmy go. Nie chce być prezydentem i tyle.

Jak zatem przedstawiają się scenariusze na nadchodzącą elekcję. Moim zdaniem następująco:

1. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze,
2. Andrzej Duda wygrywa w drugiej turze,
3. Andrzej Duda przegrywa w drugiej turze. 

Czwarta możliwość, zakładając oczywiście, że nie wydarzy się nic niespodziewanego, w moim przekonaniu nie istnieje. 

Z punktów jeden, dwa i trzy wynika zatem  jasno, że warunkiem koniecznym, by opozycja w ogóle mogła myśleć o przejęciu pałacu prezydenckiego jest uniemożliwienie obecnej głowie państwa zdobycie od razu ponad połowy głosów. Szansa, że jakiś jej kandydat uzyska taki wynik jest czysto teoretyczna, gdyż Platforma nie jest już jedynym liczącym się antypisem i Lewica - tak jak już PSL - nie odmówi sobie wystawienia swojego człowieka. Kosiniak-Kamysz ma wprawdzie rację mówiąc, że wspólny kandydat obozu ciepłej wody w kranach zmieniłby istotnie perspektywę, ale nie wydaje się możliwe, by coś takiego miało wystąpić. Dlatego też uważam, że te trzy scenariusze są jedynymi realnymi. 

Rodzi się więc pytanie, dlaczego środowisko prezydenta Andrzeja Dudy dało sobie od razu narzucić narrację wykluczająca możliwość zdobycia za pierwszym podejściem ponad pięćdziesięciu procent głosów. Przecież w drugiej turze będzie naprawdę ciężko: wszyscy przeciwko obecnemu prezydentowi. I nie postawiłbym stu złotych na to, że sieroty po wyłonionym wcześnie w konfederacyjnych (w amerykańskim stylu) prawyborach Jedynym Prawdziwym Polaku i Patriocie Który Nie Będzie Się Kłaniał Żydom i Amerykanom™ ostatecznie poprą jednak Andrzeja Dudę. Obstawiam raczej, że spora część z nich zostanie w domu, no bo przecież znów nie ziścił się ich mokry, patriotyczny sen, zatem niech się dzieje co chce:  Duda i Antyduda to w końcu ci sami sprzedajni, wiszący odpowiednio na pasku USRaela lub Merkel grabarze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej (i rzecz jasna) Żydy, więc ludzie o najwyższych standardach etycznych i moralnych po prostu nie mogą wybierać między taką kiłą i rzeżączką. Są (fap-fap) ponad.

I to może wystarczyć, by Duda drugą turę przerżnął.

A wtedy jest już po Prawie i Sprawiedliwości. Nie pamiętam, jak się nazywa kanapa Gowina dająca teraz rządową większości, ale ani trochę nie zdziwiłbym się, gdyby po utracie pałacu ona właśnie zrobiła pierwszy krok w kierunku przedterminowych wyborów. Z powodów dowolnych. Obstawiam niewywiązywanie się umowy koalicyjnej. Istotne, że PiS traciłby możliwość samodzielnego sprawowania rządów.

Co byłoby dalej nie podejmuje się teraz zgadywać, dlatego zatrzymam się w tym miejscu.

Puenta moich spekulacji jest taka, że warunkiem koniecznym dotrwania tego rządu do końca kadencji jest reelekcja aktualnego prezydenta. A ponieważ wygrana już w pierwszej turze nie jest poza jego zasięgiem, PiS nie powinien dać narzucić sobie przekonania jakoby wszystko miało się rozstrzygnąć dopiero w dogrywce. Jeżeli nie uda się zdobyć ponad połowy głosów od razu, trudno. Nie zmniejszy to przecież szans na wygraną w drugim podejściu. Warto więc chyba zaryzykować i zacząć myśleć o szybkiej, jednoturowej reelekcji. Jeżeli kandydat Jedynych Prawdziwych Polaków™ z Konfederacji osiągnie typowo korwinowy poziom poparcia, są na to szanse. 

​​​tagi: opozycja  duda  konfederacja  wybory prezydenckie 

przemsa
6 listopada 2019 06:15
51     2112    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @przemsa
6 listopada 2019 07:09

Jak wystawią Brauna PiS będzie miał kłopot, ale na to chyba Korwin nie pójdzie

zaloguj się by móc komentować

przemsa @gabriel-maciejewski 6 listopada 2019 07:09
6 listopada 2019 07:12

Tak, Braun może zabrać Dudzie spro. Na pewno wystarczająco, by zapomnieć o wygranej w pierwszej turze. Ciekawe, czy wtedy, w drugiej, poparłby wprost Dudę, czy jednak pojechał umywaniem rąk i pozostawieniem decyzji swoim wyborcom. 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @przemsa 6 listopada 2019 07:12
6 listopada 2019 07:20

Oto jest pytanie. Tak, czy siak, Konfederacja kogoś wystawi zapewne.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Grzeralts 6 listopada 2019 07:20
6 listopada 2019 07:23

Oczywiście, że wystawi. I nawet gdy będzie to Korwin, nasi prawdziwi patrioci dadzą mu kilka procent. 

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @przemsa
6 listopada 2019 07:49

"Na ten moment jednak Król Europy wypadł z gry, co zresztą raczej go nie martwi."

A dlaczego mialoby to go martwic?

Przeciez juz ma suta emeryture zapewniana.

Natomiast na przyklad taki Ryszard Czarnecki niestrudzenie prze [do przodu oczywiscie].

Pieniazkow nigdy nie za wiele.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Szczodrocha33 6 listopada 2019 07:49
6 listopada 2019 07:50

Tak jak napisałem: nie pchał się tu, ale też nie on sam decydował. 

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @przemsa
6 listopada 2019 07:52

"I to może wystarczyć, by Duda drugą turę przerżnął.

A wtedy jest już po PiS."

Ja uwazam, ze po PiS to bedzie wtedy jak Jaroslaw Kaczynski odejdzie z polityki [co jest niemozliwe, a co najmniej malo prawdopodobne], albo jak umrze [co jest pewne, jak nam wszystkim wiadomo].

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Szczodrocha33 6 listopada 2019 07:52
6 listopada 2019 07:54

Myślę, że moja perspektywa jest bliższa.

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @przemsa 6 listopada 2019 07:54
6 listopada 2019 08:59

Wydaje mi się, że akurat w wyborach prezydenckich Konfetti za bardzo nie może przeszkodzić. I tak jest sporo partii różnych, a każda pewnie wystawi kandydata więc głosy się rozdrobnią. Poza tym Konfetti pamięta swój ostatni wynik z poprzednich wyborów prezydenckich, który był dla GB wręcz katastrofalny. Będzie tak czy siak druga tura a wtedy Konfetti będzie demonstracyjnie zatykała nos, ale nie będą mieli wyjścia - będą zmuszeni wskazać poparcie dla Dudy. Wybory rozegrają się na styku. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 6 listopada 2019 08:59
6 listopada 2019 09:05

Po prawej stronie jednak będzie w zasadzie tylko PiS i Konfetti. I kandydatowi PiS może zabraknąć kilku procent, by wygrać w pierwszej turze. Właśnie tych kilku, które zgarnie BraunoMikke.

Tak więc nie zgadzam się, że partia Bosaka niewiele może zaszkodzić. Może. I to bardzo, decydująco. 

 

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @przemsa 6 listopada 2019 09:05
6 listopada 2019 09:20

Ale to można interpretować na rozmaite sposoby. Konfa odbiera głosy nie tylko Dudzie i nie tylko PiSowi rozwadnia I rundę. To nie są wybory partyjne. Sporo ludzi zagłosuje na Dudę, bo będzie im szkoda głosu na jakieś jednoprocentowca. Powtarzam swoje z uporem maniaka, jak mówiłem że Tusk nie wróci, to też mnie nie słuchano:) - będzie druga tura bez wzgledu na to czy wyjdzie Bosak czy nie wyjdzie. Może być też tak, że jeśli kandydaci PO_KO i Kosiniaki się spalą w kampanii (a może tak być) to w ogóle Duda wygra w pierwszej.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @przemsa
6 listopada 2019 09:21

Sporo ludzi zagłosuje na kandydata Konfetti i dlatego będzie druga tura. Obym się mylił. 

zaloguj się by móc komentować


Marcin-K @przemsa 6 listopada 2019 09:21
6 listopada 2019 09:39

Który kandydat ostatnio wygrał w I turze? Kwaśniewski chyba w 2000 roku. I to też na drugą kadencję. 

Pamiętajmy że dużo też zalezy od kampanii. Jeśli Duda nie popełni błędu Komora, czyli nie zacznie cudowac, to ma dużą szansę na reelekcję. Kidawa - ona jest tragiczna, i to moim zdaniem wylezie w kampanii. To kobieta-mem, zacznie rechotać, albo gadać jakieś głupoty... Ja już sobie wyobrażam jej debatę - przecież ona nie ma pojęcia jak funkcjonuje państwo. Kosiniak też jest drewniany i egzaltowany. 

Jeśli Duda nie popełni błędu, czyli do samych wyborów będzie po prostu Prezydentem, to reszta sama się zakiwa. A jak ktoś mu wymyśli jakieś patenty kampanijne i zacznie się wożenie tekturowych postaci w autobusach, to może być różnie.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Marcin-K 6 listopada 2019 09:39
6 listopada 2019 09:59

Duda ma szansę wygrać w pierwszej. I to wcale nie iluzoryczną. Takie jest moje zdanie. Kropka. 

zaloguj się by móc komentować

zkr @przemsa
6 listopada 2019 10:08

Mysle, ze sytuacja obecnego rzadu bedzie tez zalezec od tego to wygra wybory w Stanach jesienia 2020.

Jezeli wygra ekipa ktory patrzy inaczej na role USA w Europie Srodkowej to moze byc nieciekawie.
Pojawia sie pytanie czy Amerykanie moga sobie pozwolic na taka nagla zmiane zalozen geopolitycznych i "odpuscic" sobie ten region ?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @zkr 6 listopada 2019 10:08
6 listopada 2019 10:37

Najpierw jednak (raczej) będą wybory prezydenckie w Polsce. A później się zobaczy :)

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa
6 listopada 2019 10:47

Zakładasz że decyzja Tuska nie była samodzielna (co chyba  jest oczywistością),

 Ale wszak  powyzsze  domniemanie może dotyczyć każdego z liczących się pretendentów. A z  tych liczących się pozostaje tylko  jeden. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda 6 listopada 2019 10:47
6 listopada 2019 10:55

To nie jest zarzut z mojej strony, a stwierdzenie, że po prostu nie wierzę, by sam decydował o tym, czy wraca do Polski walczyć o prezydenturę. I to jednak coś innego niż w przypadku Dudy, który nie tylko jest w Polsce, ale też od prawie pięciu lat jest kandydatem dość oczywistym.

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @przemsa
6 listopada 2019 11:15

Kluczowe pytanie brzmi: czy A.Duda jest w stanie pozyskać głosy elektoratu z kręgu wielbicieli opozycji i zarazem z kręgu wielbicieli Konfederacji?

Taka jednoczesność wydaje się niemożliwa. Musi obstawić któreś z tych antypodów, a nie oba. O ile wyżej użyłem określenie "wielbiciele", to mam na myśli taki elektorat, którego preferencje wyborcze nie polegają na popadaniu w dyscyplinę partyjną (lub w zapiekłość) z samego faktu wskazania kandydata partii temu wyborcy jakoś tam bliższej, niż inna partia.

Moim zdaniem przeciągnięcie przez A.Dudę na swoją stronę części elektoratu opozycji dokona się i tak, bowiem wyniknie z naturalnych różnic elekcji prezydenckiej w stosunku do parlamentarnej. Tu także trzeba zaliczyć efekt wyższej frekwencji. Uważam jednak, że A.Duda nie jest w stanie powiększyć skali tego przepływu obojętnie jak bardzo zdecydowałby się podlizywać wielbicielom opozycji. Nie tym, którzy są zapiekle opozycyjni ale tym, którzy raczej dryfują do opozycji. Wykaże wtedy A. Duda tylko słabość i raczej więcej straci w tamtym elektoracie, niż zyskałby w nim z przyczyn naturalnych. Wtedy jednak, w zamian, może zupełnie zapomnieć o przepływach z elektoratu PSL a zwłaszcza z konfederacyjnego (określenie "konfederacyjny" używam jako umowne z braku kierunkowo lepszego).

Zauważając zarazem, że ogromne przecież i co więcej spełnione obietnice społeczne nie dały PiS proporcjonalnego przyrostu mndatów w Sejmie, rozsądek podpowiada, że droga A.Dudy do powtórnej elekcji prowadzi przez radykalizację jego kampanii w celu okazania determinacji w miejsce nieskutecznego podlizywania się opozycji.

Mam nadzieję, że wskazanie Marszalaka Seniora jest zapowiedzią tej determinacji. Oby ją utrzymał. Jeśli bowiem - zdaniem niektórych, ale nie moim - pisana jest mu katastrofa, to niech przynajmniej będzie piękna (Grek Zorba).

 

 

zaloguj się by móc komentować

orjan @stanislaw-orda 6 listopada 2019 10:47
6 listopada 2019 11:19

A dlaczego nie zapytasz, czy decyzja Tuska jest prawdziwa? Może wyobraził sobie, że - niczym ów Witos - rozrzucał będzie widłami unijny obornik a platfusiarnia sama do niego przyjdzie uniżenie prosić do wyborów?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @przemsa
6 listopada 2019 11:49

Ale czym się stresować, przecież decyzje już zapadły. Ludzie, wy naprawdę myślicie że tu cokolwiek zależy od tego co tam się roi w głowach wierchuszki PIS (czyli?), Gowina (!!!) albo w głowach wierchuszki PO, o której wiecie dobrze jedynie wykonuje czyjeś polecenia? PiS wygrało w 2015 i teraz także bo ma parasol ochronny. Ten kto go dzierży postanowi co dalej. Nie musicie nawet iść na wybory.

O Dudę nie ma co się martwić gdyż znakomicie odpowiada wszystkim stronom. PiSowcom: gdyż im nie przeszkadza kompletnie nic. Ani tańce wokół Trumpa, ani włazidupstwo Żydom ani ochrona interesów Układu - czyli np. sędziowskiej kliki bądź naszej podległości wobec UE. Co z kolei świetnie pasuje Układowi. Więc?

Można o Dudę być spokojnym. Chyba że z jakiegoś powodu nie przypadł do gustu Trumpowi ale ja myślę że spodobał mu się ten błazeński styl polskiego prezydenta, gotowego zapłacić za wszystko, bez targów, zatańczyć i jeszcze zorganizować trochę mięska do wysłania w bój. Na nasz koszt.

Pojawią się kandydaci i wszytko będzie jasne. Jeśli POKO wystawi jakąś idiotkę lub przymuła to jedynym jego zadaniem będzie zrobienie trochę hałasu w celu zmobilizowania swojego i wrogiego elektoratu i porażka.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @smieciu 6 listopada 2019 11:49
6 listopada 2019 12:24

Tak, wiem. Wszyscy umrzemy, a tak naprawdę już teraz jesteśmy martwymi, bezwolnymi kukiełkami. Ja naprawdę dość dobrze orientuję się w wyznawanych przez Ciebie meandrach fazy olśnienia, ale po prostu sam się w nich nie lubuje. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @orjan 6 listopada 2019 11:15
6 listopada 2019 12:25

Zgadzam się. I tak jak napisałeś, wskazanie Macierewicza wskazuje, że jego otoczenie też to rozumie. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @przemsa 6 listopada 2019 12:25
6 listopada 2019 12:48

Wskazanie wskzuje... Panie Parasolu, może uda się wprowadzić edycję komentarzy? :)

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @przemsa 6 listopada 2019 12:48
6 listopada 2019 14:17

Wskazanie wskazuje jest bardzo dobre. Nie ma co edytować. Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować


zkr @przemsa 6 listopada 2019 10:37
6 listopada 2019 14:44

> Najpierw (...) wybory prezydenckie w Polsce

to oczywiste, "first things first" :)

mi chodzilo o to, ze aby obecna wladza w Polsce sie utrzymala i mogla realizowac swoje plany musi byc spelniona koniunkcja trzech warunkow
i tym trzecim (obok wyniku wyborow parlamentarnych i prezydenckich w Polsce) jest wynik wyborow w USA

mysle, ze obecna sytuacja w Polsce bylaby troche bardziej skomplikowana gdyby Trump przegral w 2016

zaloguj się by móc komentować

przemsa @zkr 6 listopada 2019 14:44
6 listopada 2019 14:49

Tak, masz rację. Ale tak jak na wynik wyborów w Polsce mamy jakiś wpływ (sorry, Śmieciu, naprawdę jestem aż tak naiwny, że wierzę, że jednak nie wszystko jest ukartowane i przesądzone, więc tak czy siak na nic nasze swary głupie, gdyż i tak zginiemy w zupie), a te amerykańskie możemy głównie obserwować. I trzymać kciuki za Trumpa.

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @przemsa
6 listopada 2019 15:40

W drugiej turze poważnym zagrożeniem dla Dudy byłby kandydat nijaki, nikogo zbytnio nie denerwujący, bo wówczas cały wszelki antypis zagłosuje na niego choćby z obrzydzeniem, żeby "powstrzymać PiS". Na takiego wygląda niestety Kosiniak, bo słyszy się że on mało awanturujący jest. Mnie akurat denerwuje tak jak każdy kolejny szef PSL, ale jestem w mniejszości.

Andrzej Duda faktycznie pokazał już że umie wygrywać, no ale przeciwko sobie miał człowieka którego wszyscy mieli już dość, który prowadził swoją kampanię tak jakby dużo wcześniej dostał depeszę: "czuj się odwołany STOP".

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @chlor 6 listopada 2019 15:40
6 listopada 2019 16:03

Jednak nie wydaje mi się, żeby Kosiniak miał szans na drugą turę. To cały czas PSL i mimo całej jego gładkiej miałkości, nie jest łatwo sprzedać kogoś takiego jako kandydata intelektualnych elit TenKraju.

 

zaloguj się by móc komentować

Mister @przemsa 6 listopada 2019 07:12
6 listopada 2019 17:46

Cytat : Tak, Braun może zabrać Dudzie spro. Na pewno wystarczająco, by zapomnieć o wygranej w pierwszej turze. Ciekawe, czy wtedy, w drugiej, poparłby wprost Dudę, czy jednak pojechał umywaniem rąk i pozostawieniem decyzji swoim wyborcom. 

Zaluzmy taki wariant. Konfederaja w Sejmie RP zaczyna dawac swoje pomysly na poprawe zycia obywateli ,np.  podatki i wiele innych chwytliwych problemow. Takim dzialaniem staje sie bardziej widoczna i popularna . Teraz czy w przypadku mozliwosci wplyniecia na to aby Duda przegral i za jakis czas nowy Prezydent ktory blokowalby PiS, czym doprowadzi do ponownych wyborow to bedzie dla Konfederacji lepiej czy gorzej. Osobiscie mysle ze Konfederacja w nowych wyborach wprowadzila by wiecej liczbowo poslow od obecnej jedenastki jaka posiada teraz.  

To tylko taki poprostu inny warian jest tez mozliwy. ( tak mi sie zdaje )

zaloguj się by móc komentować

Tytus @przemsa
6 listopada 2019 20:10

Stonoga jednoczy w sobie całą nienawiść wobec PiS-u i on może pokonać Dudę. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Tytus 6 listopada 2019 20:10
6 listopada 2019 20:21

Jeszcze, gdyby nie był cokolwiek meszugene...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 6 listopada 2019 10:08
6 listopada 2019 21:40

mogą, a już zwłaszcza gdy będą np. musieli

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @przemsa 6 listopada 2019 16:03
6 listopada 2019 22:04

Nie jest łatwo, ale pan Michał wysadzon. Trza śród ciurów dobierać kompanię.

zaloguj się by móc komentować

orjan @przemsa
6 listopada 2019 23:12

Co to się stało, że Tuska już nie stało i tylko echo po Tusku grało?

Wydaje mi się, że między domysłami brakuje wersji sprzedawczykowskiej a jest - że się tak wyrażę - genetycznie prawdopodobna. Jeśli prawdą jest, że Tusk kandyduje w wyborach jakiejś tam międzynarodowej partii, to bez wątpienia dostał stamtąd ultimatum, że ma się jednoznacznie zdeklarować i to sofort.

Już raz, w podobnej sytuacji zdradził swoje platfusiarstwo i to podwójnie. Raz, że uciekł, gdy tutaj tak wiele od niego zależało. Dwa, że pozostawił na dywanie następczynię, aby platfusiarnia dobrze go zapamiętała. Podobnie wielki książę Konstantin Pawłowicz Holstein-Gottorp-Romanow wielkorządca Królestwa Polskiego odjeżdżając z gościny u pewnego polskiego stronnika zostawił mu pamiątkę na dywanie.

Tym razem pamiątka ma postać autorytatywnego poświadczenia przez Tuska (czy ktoś go o to prosił?), że obciążają go złe decyzje z czasu rządów POPSL. Więc skoro jego, to przecież także jego współpracowników nie wyłączjąc zwłaszcza Kosiniaka, ani Kamysza. Obaj wiedzą za co?

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @orjan 6 listopada 2019 23:12
7 listopada 2019 13:38

niewykluczone, że gauleiter Tusk otrzymał poufną info, ze jesli bedzie jednak  chciał tutaj "zaszumieć", to , niestety, ale będą musieli upublicznic jeszcze inne nagrania, kwity  tudzież zeznania. Ale raczej nie  chcieliby ośmieszyć instytucji państwa, z powodu że jego premierem był  zwyczajny ..... . No, ale gdyby jednak zaistniała tego rodzaju konieczność, to nie ma zmiłuj. Więc niech lepiej wczasuje się z dala od Warszawy.

zaloguj się by móc komentować

krzysztof-osiejuk @gabriel-maciejewski 6 listopada 2019 07:09
7 listopada 2019 14:29

Jeśli Korwin nie pójdzie, Braun się sam wystawi.

zaloguj się by móc komentować

bendix @krzysztof-osiejuk 7 listopada 2019 14:29
7 listopada 2019 14:50

Pan B. mnie zaczyna irytować.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @krzysztof-osiejuk 7 listopada 2019 14:29
7 listopada 2019 16:20

Też mi się wydaje, że Braun nie odmówi sobie przyjemności odebrania Dudzie kilku procent. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @stanislaw-orda 7 listopada 2019 13:38
7 listopada 2019 22:00

Na Tuska to jest cała sterta wszystkiego ale u nas w Tymkraju nie takie sprawy się zamiata pod dywan z przyczyn różnych.

https://twitter.com/bogdan607/status/1192414912779292675?s=20

https://twitter.com/bogdan607/status/1192415686171254785?s=20

Na razie widać mocne zwiotczenie materiału po stronie PO i pompowanie Kosiniaka-Kamysza po stronie PSLu. Nawet sam artysta Kukiz poszedł po namaszczenie do pani generałowej juniorki. Co za syfiarz.

https://www.youtube.com/watch?v=BBReMpQv9NM

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @onyx 7 listopada 2019 22:00
7 listopada 2019 22:41

ależ im bardziej się żrą, tym lepiej. Jeszcze żey Wyborcza zbankrutowała oraz TVN poszedł w rozsypkę.

zaloguj się by móc komentować

onyx @ewa-rembikowska 7 listopada 2019 22:41
7 listopada 2019 22:54

Oczywiście, opozycja ma szansę tylko jako jakiś monolit z jednym liderem. Na razie jeszcze oficjalnie nikt ich do kupy nie poskładał. Ciekawe co będzie w tej książce Tuska? Moim zdaniem utopi paru kolegów i koleżanek z własnych szeregów by przestali pajacować a zajęli się wykonywaniem planu, który im zaordynują starsi i mądrzejsi. U nas każdy scenariusz jest możliwy.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @onyx 7 listopada 2019 22:00
8 listopada 2019 05:18

Kukiz, Palikot. Dla mnie to ta sama bajka, tylko inaczej opowiedziana, by trafić do innego widza. Znać jednak sznyt tego samego reżysera. 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @onyx 7 listopada 2019 22:54
8 listopada 2019 08:02

Dlatego wydam te parę groszy, żeby wiedzieć, co nas czeka. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Grzeralts 8 listopada 2019 08:02
8 listopada 2019 08:39

No to się nie wymigasz. Musisz napisać później notkę :)

zaloguj się by móc komentować

orjan @onyx 7 listopada 2019 22:54
8 listopada 2019 10:30

Do 12 listopada zostało akurat trochę czasu na spekulacje senackie. Potem już zobaczymy, z kim mamy do czynienia. Moim zdaniem rozwiązanie zagadki niekoniecznie będzie rozumne. Po pierwsze, po stronie niepisowskiej zupełnie brak jakiejś wybitnej postaci, która byłaby w dodatku nieskompromitowania. Nie jest więc możliwe wyłonienie takiego lidera (np. marszałka), który nie zostanie wkrótce zakwestionowany. Stąd te pomysły, aby jakiegoś platfusa wybrać, a następnie zmienic regulamin, cobu do odwołania potrzeba było wiekszosci kwalifikowanej. No, ale tylko idiota (albo peowiec) na to się zgodzi, bowiem od tej pory sam będzie już niczym.

O wiele lepiej juz teraz przyłączyć się do większości PiS, bo taki senator automatycznie stanie się dla obu senackich stron ważny. Przez cztery lata będzie królową senackiego balu a jego nieformalna ranga może dorównać marszałkowskiej. To on bowiem decydowałby o wyniku dalszych głosowań bez względu na trwałość monolitu atypisowego.

Słusznie Onyxie piszesz, że w senacie kluczem jest powołanie monolitu. Rzecz w tym, że po stronie pisowskiej w senacie monolit jest i raczej pozostanie. Natomiast po antypisowej stronie mamy tylko równanie Zn => Cu. Czyli mamy cynk, że monolit można mieć. I tak pozostanie przez 4 lata.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @orjan 8 listopada 2019 10:30
8 listopada 2019 10:36

Schetyna właśnie powiedział, że kandydatem jest Grodzki. Nie Grodzka. I że to nagroda za to, że nie poddał się korupcji politycznej. Schetyna bardzo to podkreślał, co samo w sobie jest żenujące, ale w ten sposób dał znać jednomandatowo wybranym senatorom, że tak jak fikać nie warto, tak za posłuszeństwo jest nagroda. 

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @przemsa 8 listopada 2019 10:36
8 listopada 2019 11:16

Robią co mogą by utrzymać towarzystwo w ryzach, to pokazuje jak ważne jest każde wysokie stanowisko w tych politycznych grach kiedy jedna decyzja może zawalić jakiś układ. PO walczy o polityczne życie żeby sponsor nie przełożył swojego poparcia na innych a to może uzyskać tylko przez bycie aktywnym i wydajnym w psuciu działań obecnej władzy. Czas haratania w gałę dawno się skończył.

zaloguj się by móc komentować

orjan @przemsa 8 listopada 2019 10:36
8 listopada 2019 11:21

Żeby tylko nie okazało się, że na stronę PiS przejdzie już jako marszałek. Jeśli bowiem to prawda, że PiS z nim już negocjował, to przecież najpierw musiał "jakieś CV" obejrzeć.

Co zresztą Schetynie uprzejmie życzę, bo PiS i tak sobie w senacie poradzi.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować