-

przemsa

Przemsza płynie do Premiera

Teraz już nie pamiętam, kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach narodził się pomysł wysłania książki „Przemsza Płynie do Paryża” Premierowi. Na pewno było to jeszcze za kadencji Beaty Szydło, ale jak wszyscy wiemy, ta zakończyła się niespodziewanie i ostatecznie otrzymał ją już Mateusz Morawiecki.

W dołączonym do niej liście przewodnim nawiązywałem do kończącego się właśnie Roku Wisły oraz żyjących na  początku dwudziestego wieku pionierów spławiania towarów Odrą i Wisła aż do Bałtyku. Wyraziłem również nadzieję, że idea przewrócenia polskim rzekom świetności - która to świetność w oczywisty sposób wiąże się z ich żeglownością – bliska jest nie tylko ludziom takim jak Monika i Jacek Parisowie, ale także Premierowi oraz całej ekipie tzw. „Dobrej Zmiany”.

Ująwszy to wszystko w miarę zgrabną całość i dołożywszy kilka kurtuazyjnych, ale szczerze życzliwych słów poparcia, wydrukowałem list na porządnym, grubym papierze, podpisałem się wiecznym piórem i wraz z książką wysłałem pocztą na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się niczego szczególnego, co nie znaczy jednak, że po cichu nie liczyłem na jakiś odzew.
Gdy więc wczoraj odebrałem korespondencję z KPRM-u, bardziej niż mile zaskoczony, byłem raczej ciekaw, jak bardzo lakoniczną otrzymałem odpowiedź. Z powodu wrodzonego malkontenctwa czułem się bowiem w obowiązku jeszcze przed otwarciem koperty założyć, że niczego poza ogólnymi, uniwersalnymi zwrotami tam nie znajdę. Bardzo się nie pomyliłem, choć jest jednak lepiej niż przypuszczałem.

Owszem, Premier nie podpisał się pod nią osobiście i z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że książka Moniki Paris nawet nie otarła się o jego biurko, tym niemniej nie mam poczucia, że niepotrzebnie wyrzuciłem pieniądze na przesyłkę. Z czysto osobistego punktu widzenia, jako wydawca, mogę się przecież teraz pochwalić, że „Przemsza Płynie do Paryża” trafiła również do Kancelarii pierwszego ministra, a poza tym – co znacznie ważniejsze - nie można przecież wykluczyć, że tak jak tam napisano, ten rząd naprawdę „dostrzega możliwość rozwoju społeczno-gospodarczego w oparciu o wykorzystanie potencjału naszych rzek.”, czy wręcz już odbudowuje żeglugę śródlądową.

List z KPRMMam to na piśmie i - być może bardzo nawinie - mocno chcę wierzyć, że faktycznie coś się w sprawie przywrócenia żeglowności na Wiśle i Odrze dzieje.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Przypominam, że książkę Moniki Paris pt. „Przemsza Płynie do Paryża” można zamówić w  księgarni Kliniki Języka aż do końca Wielkiego Postu w promocyjnej cenie 19 zł.
 tagi: morawiecki  monika paris  przemsza płynie do paryża  jacek paris  parisowie  wisła  odra  żeglowność  polskie rzeki  transport rzeczny 

przemsa
25 stycznia 2018 12:00
11     1051    13 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Magazynier @przemsa
25 stycznia 2018 21:36

Ten list ma swoją wartość. Zwłaszcza w pańskich rękach. Polecam taki blog oczywiście po znajomości, bo autor tych tekstów jest moim znajomym: 

http://jacekbezeg.pl/tag/kanaly/

http://jacekbezeg.pl/tag/kanal-slaski/

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Magazynier 25 stycznia 2018 21:36
25 stycznia 2018 22:07

Dziękuję. Także za linki.
Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @przemsa
26 stycznia 2018 06:20

Ale będą ekolodzy mieli używanie ;) 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Grzeralts 26 stycznia 2018 06:20
26 stycznia 2018 10:53

Myślę, że masz rację. Gdyby zaczęto naprawdę robić coś, by przywrócić polskim rzekom żeglowność, grube miliony popłynęłyby do etatowo-koniunkturalnych miłośników rogatka sztywnego, wywłócznika okółkowego, przetacznik bobowniczka tudzież boleni i jazi.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @przemsa 26 stycznia 2018 10:53
27 stycznia 2018 01:44

Te wywłuczniki... i te inne przetrwają (dadzą sobie radę) :)

Rzeki ? Nie wiem, ale jest kiepsko.

zaloguj się by móc komentować


przemsa @MarekBielany 27 stycznia 2018 01:44
27 stycznia 2018 08:10

Ale w jakim sensie kiepsko?

zaloguj się by móc komentować


przemsa @przemsa
28 stycznia 2018 08:47

Da się ja namoczyć ;-)

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @przemsa
28 stycznia 2018 12:27

Ten sam bloger więcej o kanałach i żegludze rzecznej pisze na www.takdlaodry.pl  a tamże tekst
http://takdlaodry.pl/port-weglowy-dla-elektrowni-opole-pilnie-potrzebny/

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować