-

przemsa

Korfanty. Polityk. Nie żołnierz

Korfanty politykW pierwszej części rozważań o Wojciechu Korfantym chciałem wykazać rzecz w moim przekonaniu dla jego oceny podstawową, czyli kwestię przynależności narodowej. Jak skonkludowałem, był Polakiem z urodzenia i wyboru, a nie kimś, komu bliżej było do Niemiec i tylko przypadek sprawił, że wzruszał się czytając w oryginale Słowackiego i Mickiewicza zamiast Goethego i Schillera. Tę więc kwestię uważam za zamkniętą. Korfanty wielkim Polakiem był i kropka. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej może spróbować mnie przekonać, choć mówiąc szczerze nie sądzę, by to mogło się udać.

W drugiej odsłonie miałem przyjrzeć się początkom jego politycznej kariery, ale wywołany został temat Michała Grażyńskiego i uznałem, że nie zaszkodzi zając się najpierw tematem tego namaszczonego przez Piłsudskiego wojewody śląskiego. Przejdźmy więc najpierw do niego.

Pierwszą istotna informacja jest taka, że Grażyński zastąpił zdymisjowanego Mieczysława Bilskiego. Wojewody, który również nie był Ślązakiem, jednak gdy go odwoływano, wcześniejsi przeciwnicy tej nominacji potrafili stanąć w jego obronie. Wspominam o tym, gdyż dowodzi to pośrednio, że największym problemem Ślązaków wcale nie było to, że uważali Grażyńskiego za obcego.
Istotniejsze było to, że przejął urząd Bilskiego wcale nie dlatego, że ten się nie sprawdzał, a sam miał jakąś lepszą i pełniejszą wizję wykorzystania potencjału tego regionu, ale z tego względu, że Bilski po zamachu majowym opowiedział się za rządem Wincentego Witosa. Ponadto – i to był moim zdaniem podstawowy powód – Grażyńki dawał gwarancje, że zrobi wszystko, by zdyskredytować Korfantego. Miał z nim bowiem porachunki jeszcze z czasów III powstania śląskiego.

O tym jednak dokładniej za chwilę, gdyż warto uszanować kolejność dziobania i zacząć od Piłsudskiego.

Marszałek nienawidził Korfantego nie tylko ze względu na jego jawny sprzeciw wobec przewrotu majowego. Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, bo już w listopadzie 1918, kiedy to doszło do ich pierwszego spotkania. W jego trakcie miał zbywać wszelki uwagi i sugestie – nietrudno się domyślić, że dotyczące ziem zaboru pruskiego - Korfantego drwiącym uśmieszkiem lub milczeniem. Gdy ten wreszcie nie zdzierżył tak ostentacyjnego lekceważenia, miał w bardzo ostrych słowach wyrazić przekonanie, że z takim podejściem długo nie porządzi. W odpowiedzi usłyszał, że jest nieodpowiedzialnym agitatorem.

Nastawienia Komendanta do Korfantego na pewno nie poprawił również późniejszy incydent z jego drugiej - i nota bene ostatniej (pierwsza miała miejsce jeszcze w czasach, gdy był szerzej nieznanym konspirującym socjalistą wojującym) – wizyty na Śląsku w 1920 roku. Wtedy to zebrany na dworcu tłum przywitał salonkę Marszałka skandując nazwisko Korfantego. Dotknięty tym do żywego Ziuk spędził noc w pociągu i wyszedł dopiero następnego dnia słysząc, że tłum tym razem już wykrzykuje jego nazwisko. Ostatecznie czarę goryczy przelał wspomniany już jawny opór Korfantego wobec zbrojnego przejęcia władzy przez Marszałka w 1926. To właśnie zaraz po nim mianował wojewodą śląskim swojego wiernego i tak samo nienawidzącego Korfantego sojusznika Michała Grażyńskiego. Przejdźmy teraz do niego.

W jego przypadku również przyczyn niechęci należy dopatrywać we względach ambicjonalnych. Do ostrego spięcia miedzy nimi doszło w roku 1922. Jego przyczyną było to, że Korfanty jako dyktator powstania rozwiązał powstańczą Grupę Wschód, której ważnym członkiem był Grażyński. Stało się to po tym, gdy chciano pozbawić go dyktatury za to, że Korfanty przekonany, iż doszło do rozejmu z Niemcami, uznał, że ze względu na zdrowie i życie żołnierzy należy zaprzestać dalszych walk. Grażyński natomiast i jego ludzie tego przekonania – delikatnie rzecz ujmując - nie podzielali. Zostali więc z rozkazu Korfantego aresztowani i bez sądu – by przypadkiem z buntowników nie stali się męczennikami – wypuszczeni z zakazem powrotu na Śląsk.

Rozpatrując ten incydent od strony czysto ludzkiej, za jego przyczynę  uznałbym trudną do pogodzenia różnicę w podejściu do zdrowia i życia walczących człowieka, dla którego ci biegający z bronią mężczyźni byli tylko przymuszonymi do walki przez okoliczności zewnętrzne cywilami i ziomkami, a spojrzeniem na te sprawy zawodowego trepa z zewnątrz, de facto najemnika.
Jestem pewien, że przyuczony do załatwiania spraw karabinem żołnierz, jakim niewątpliwie był Grażyński, miał pełne prawo gardzić ugodowym, dążącym do zaprzestania rozlewu krwi politykiem i – choć nie lubię tego epitetu to jednak tu mi bardzo pasuje - intelektualistą. Tutaj ewidentnie nie było szans na porozumienie i trudno za zaistniałą sytuację obwiniać tylko Grażyńskiego. 

Jakiekolwiek jednak by nie były podłoża konfliktu między wszystkimi trzema mężczyznami, faktem bezspornym jest, że osobiste animozje na linii Piłsudski i Grażyński - Korfanty spowodowały, że zamiast mądrego, sprawnego gospodarza, Śląsk dorobił się urzędnika, którego podstawowym celem było ograniczanie wpływów tego ostatniego oraz odsuwanie od stanowisk rodowitych Ślązaków i „reformowanie” wszystkiego na etatystyczną modłę Piłsudskiego. Uważam, że cała reszta jego działań pozostawała w cieniu tych właśnie celów. Dlatego też naprawdę niespecjalnie mnie wzrusza, że za jego kadencji rozwijało się szkolnictwo i wybudowano katowicki drapacz chmur, osiedle Ligota, Muzeum Śląskie czy zameczek w Wiśle. Owszem, dokonał tego, są to jednak tylko sukcesy pozorne, gdyż po pierwsze możliwe do osiągnięcia i bez niego, a po drugie i ważniejsze, po prostu śmieszne wobec faktu marnowania tą ambicjonalną nagonką niebagatelnego potencjału Ślązaków i całego regionu.

Myślę, że na ten moment już wystarczy na temat Grażyńskiego. 

 

Korfanty. Wojciech. Nie Adalberttagi: józef piłsudski  wojciech korfanty  michał grażyński 

przemsa
19 maja 2018 09:40
59     1852    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Maryla-Sztajer @przemsa
19 maja 2018 09:48

Fantastycznie. Mamy podobne podejście do sposobu patrzenia na te sprawy.

Cieszę się ze Pan konyunuje temat i gratuluję tekstów. ..już dwu :).

.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 09:48
19 maja 2018 09:54

Dziękuję, ciesze się. Co jednak będzie dalej trudno powiedzieć :)

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @przemsa
19 maja 2018 10:00

@Parasolnikov

Chciałem tradycyjnie, jak to mam w zwyczaju, dać sobie samemu plusa na zachętę, a tu chyba się już nie da ;-{

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 10:06
19 maja 2018 10:19

Dziękuję, miło mi.

ad 1) Przeoczenie. Ale to bez znaczenia dla wydźwięku notki,

ad 2) Zbytnie uproszczenie. W urzędach promowani byli ludzie spoza Śląska kosztem właśnie Ślązaków. I to bynajmniej nie ze względu na niekompetencje tych drugich. Poza tym, tak bardziej ogólnie, to polonizowanie Śląska było zwyczajnie głupotą. Raz, że w większości przypadków było zbędne, dwa tylko nastawiało ludzi wrogo do Grażyńskiego, Piłsudskiego, a w konsekwencji do Polski.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @przemsa
19 maja 2018 10:21

Pucz Grażyńskiego w trakcie III powstania to moim zdaniem próba powtórzenia puczu Żeligowskiego. Tylko, że na Górnym Śląsku nigdy nie udałoby się to, co udało się na Litwie Środkowej, ktora nikogo z wielkich mocarstw nie interesowała. Na Śląsku w tym czasie czynne były interesy brytyjskie, francuskie, niemieckie i polskie. Wszystkie cztery strony konfliktu dyspnowały na tym terenie własną siła zbojną (wojska okupacyjne francusko - brytyjcko - włoskie, freikorpsy, POW, policja plebiscytowa, Grezschutz itp). Prócz tego bardzo aktywna była tzw 3 opcja - czyli niepodległość Górnego Śląska pod mandatem Ligii Narodów - która otrzymała poparcie górnośląskiego przemysłu (nie chcącego płacić reparacji wojennych), rządu berlińskiego (który zgodził się na oderwanie Górnego Ślaska od Prus, o ile pozostanie w strukturach Rzeszy) oraz czechosłowackiego. W przypadku ogłoszenia przez Grażyńskiego niepodległości Górnego Śląska (tak jak zrobił to Żeligowski w Wilnie) jakiekolwiek szanse na przyłączenie jakiegokolwiek kawałka Górnego Ślaska do Polski zostałyby pogrzebane na zawsze. I Korfanty to doskonale rozumiał.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Pioter 19 maja 2018 10:21
19 maja 2018 10:27

> W przypadku ogłoszenia przez Grażyńskiego niepodległości Górnego Śląska
> (tak jak zrobił to Żeligowski w Wilnie) jakiekolwiek szanse na przyłączenie
> jakiegokolwiek kawałka Górnego Ślaska do Polski zostałyby pogrzebane
> na zawsze. I Korfanty to doskonale rozumiał.

Myślę, że mogło tak właśnie być. W końcu "Śląsk to stara kolonia niemiecka. Mam w d... ten cały Śląsk!" jak miał powiedzieć Piłsudski. On zdaje się naprawdę uważał Śląsk za balast.

 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 10:28
19 maja 2018 10:30

I te względy jak najbardziej rozumiem :)

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 10:36
19 maja 2018 10:43

W ogóle ulica Krasińskiego i wcześniej od strony centrum Wojewódzka, to bogaty w ciekawe budynki kawałeczek Katowic. Tak BTW okolice Toyaha są również interesujące. Właśnie wspomniany katowicki drapacz chmur tam stoi.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 10:50
19 maja 2018 10:54

Katowice są bardzo ładnym miastem. Trzeba tylko patrzeć. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa 19 maja 2018 10:19
19 maja 2018 11:02

Polacy nie-Ślązacy mieszkali na Górnym Śląsku od dawna. Ale to była stara ludność,  o ile wiem żyli normalnie, przyjaźnie. 

Potem stało się to samo co opisywałam w rosyjskiej SN. Dla Zagłębia. O Czeladzi Ale nie tylko. Ludność naplywowa uległa wpływom socjalistów z całym dorobkiem złych zachowań. 

Tych nowych Polaków i na Śląsku nie znoszono. 

Szkoda ze Pan nie zna mojego tekstu. Widział by Pan jak wiele ci naplywowa zniszczyli. 

.

A o Piłsudskim jeszcze przy okazji napiszę. 

.

Korfanty zaczynał z narodowcami i był miejscowy. W Czeladzi jedyny burmistrz ze starego rodu,  jak Sztajerowie, Antoni Raczaszek też. 

I TYLKO on miał dodatni budżet miasta  mimo trudnych początków polskiej państwowości. 

Wygryzli go socjalisci. .pod ich rządami miasto prawie zdychalo.

Dużo by pisać. 

Odsyłam do własnego artykułu. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Pioter 19 maja 2018 10:21
19 maja 2018 11:04

Korfanty o tym zwyczajnie wiedział, od Francuzów. 

.

I myślał logicznie. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 11:02
19 maja 2018 11:05

> Szkoda ze Pan nie zna mojego tekstu. Widział by Pan jak wiele ci naplywowa zniszczyli. 

Zapewniam, że to nadrobię.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa 19 maja 2018 09:54
19 maja 2018 11:06

Nie sądzę abyśmy się różnili.

:).

  

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 11:04
19 maja 2018 11:06

> I myślał logicznie. 

Czytam teraz sporo jego teksów. Z Polonii i nie tylko. To naprawdę był mądry i przenikliwy człowiek. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa
19 maja 2018 11:14

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Antoni_R%C4%85czaszek

.

OT.

Tylko dla porównania. .po przewrocie majowym. 

Znajoma rodzina, oczywiście. Jak wszystkie stare rody. 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa 19 maja 2018 11:06
19 maja 2018 11:18

Bo my wszyscy, stamtąd, jesteśmy rozsądni. Przecież Brynica była nie tylko granicą. 

Była jeszcze piastowski komora celna, interesy  handel. 

.

Zawsze piszę u Coryllysa ze to odwieczne prawa pogranicza. .handlowego.  

Nikt nie rozumie. Teraz to centrum Polski.

Nikt nie zna historii najnowszej.  Bo po co jak można. ..

.

Będę do Pana zaglądać. 

:).

 

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @przemsa
19 maja 2018 11:19

Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł. Czy będzie Pan jeszcze coś pisał o udziale Korfantego we Froncie Morges?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Stalagmit 19 maja 2018 11:19
19 maja 2018 11:26

Dziękuję.
Mówiąc szczerze, że poza tym, że będzie o Korfantym, nie wiem, o czym dokładnie będe pisał. Po prostu nie mam planu...

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 11:18
19 maja 2018 11:27

> Bo my wszyscy, stamtąd, jesteśmy rozsądni.

Coś w tym jest :)

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa 19 maja 2018 11:27
19 maja 2018 11:28

Proszę zajrzeć do poczty.  Ja już na dziś kończę z netem :).

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 11:18
19 maja 2018 11:55

W ogóle historia śląskiej ziemi, która (sam nie wiem czemu) jeszcze do niedawna pokutowała w mojej pamięci blisko temu co myślał na jej temat Piłsudski, jawić mi się poczęła jako historia Polski w pigułce... Uzupełniam więc dane z niekłamaną ciekawością :) Mnóstwo tu analogii, zwłaszcza względem złowrogiego cienia marszałka... Myślę że można tu postawić tezę że kto z "naszych" elit zlekceważył bądź zmarnował potencjał śląska, traktując go jako balast, ten był albo skończonym durniem albo wręcz zdrajcą działającym na szkodę całej Polski... Myślę że podejście do śląska to dobry (anty)wskaźnik dojrzałości politycznej, i prawdziwych zamiarów wobec Polski

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @OdysSynLaertesa 19 maja 2018 11:55
19 maja 2018 12:02

> Myślę że podejście do śląska to dobry (anty)wskaźnik dojrzałości politycznej,
> i prawdziwych zamiarów wobec Polski

Coś w tym jest.

 

zaloguj się by móc komentować

sannis @przemsa
19 maja 2018 12:09

Powiem szczerze, że za krótko. Chciałoby się więcej. Gdy zacząłeś ten temat, myślałem, że wiem sporo. Jednak w kontekście całego regionu a mam i wrażenie całego zaboru pruskiego jest to niezmiernie ciekawe. W Poznaniu podobnie powitano na dworcu marszałka. Myślę, że ta niechęć do "piłsudczyzny" ma konsekwencje po dziś dzień. 

http://www.polskatimes.pl/artykul/347695,dlaczego-wielkopolanie-nie-lubili-pilsudskiego,id,t.html

zaloguj się by móc komentować

sannis @OdysSynLaertesa 19 maja 2018 11:55
19 maja 2018 12:13

Radek Sikorski w latach 90tych pisał, że Górny Śląsk jest zbędny i obciążający dla Polski... Mój profesor na tej podstawie twierdził, że to agent brytyjski. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @sannis 19 maja 2018 12:09
19 maja 2018 12:14

Dzięki za link.
A więcej na raz mogłoby być męczące.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @sannis 19 maja 2018 12:13
19 maja 2018 12:16

Nie agent... a poddany królowej brytyjskiej, z czym wcale nawet się nie krył.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @sannis 19 maja 2018 12:09
19 maja 2018 12:31

Właśnie śladem poznaniaków (Kolebki niejako polskości) przez sukces Powstania Wielkopolskiego, trafiłem na powstańców śląskich. Zmieniłem zdanie o tych ludziach, żywiąc wcześniej wobec ślązaków pogląd wyłącznie tolerancyjny, i tylko że względu na kopanie przez nich strategicznego dla reszty kraju surowca. Bo  samych ludzi uważałem za element wywrotowy i rozsadniczy (nie wiem skąd ale tak właśnie miałem ukształtowaną pamięć/w wiedzę)... Aż przez Korfantego i owych powstańców (którzy jak poznaniacy potrafili zwyciężyć) zrozumiałem czym jest "sól ziemi czarnej"... Wspaniali ludzie

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 12:28
19 maja 2018 12:32

To samo miałem napisać... Podobnie jak niejaki Vincent Maria R.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @sannis 19 maja 2018 12:13
19 maja 2018 12:37

Pamiętam słynne wystąpienie tego człowieka pod nazwą hołd lenny (pod protektorat Niemiecki), ale tego o śląsku nie słyszałem... No więc taki wniosek właśnie podpowiada mi intuicja, odkąd pozbyłem się fałszywych naleciałości

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 12:35
19 maja 2018 12:38

A jakiej to niby skrajności tak Pań znieść nie możesz?

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 12:35
19 maja 2018 12:40

Przecież nie za picie piwa tamtych ludzi pochwaliłem.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 12:35
19 maja 2018 12:48

Ze stwierdzenia "wspaniali" nie wynika wcale, że lepsi. Ewentualnie, że nie są gorsi, ale to też nieporzebne porównanie.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 12:45
19 maja 2018 12:52

Jeżeli przejscie od lekceważenia i wrogości (z nieokreślonego do końca powodu), do uznania za konkretne czyny jest dla Pana skrajnością, to rzeczywiście nie ma Pan zielonego pojęcia :) 

Może Pan sobie snuć, na temat swoich na mój temat wyobrażeń dowolne historie, tylko proszę mnie o nich nie informować. To ani ciekawe ani na poziomie. Ok?

 

zaloguj się by móc komentować

sannis @Pioter 19 maja 2018 10:21
19 maja 2018 12:54

W tym kontekście ciekawie wygląda "odrodzenie idei Mitteleuropa" w latach 20tych wśród piłsudczyków -socjalistów np. Zygmunta Dreszera. Po krótce, twierdzili oni, że Polska sama z olbrzymim długiem sobie nie poradzi.  

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @przemsa 19 maja 2018 12:48
19 maja 2018 12:55

Powołałem się na konkret. Ale Pan telok przeczytał co chciał (w dodatku na mój a nie na zadany temat), no i zostało "picie piwa"... Bez komentarza

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 12:52
19 maja 2018 12:58

No właśnie... Proszę się o siebie obawiać i nie sugerować na czyjś temat personalnych deficytów... Proszę przynajmniej, zanim wystawi Pan kolejną pryncypialną diagnozę, zrobić to co ja pod Pana notką... Najpierw zwyczajnie zapytać :)

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 12:52
19 maja 2018 13:00

No właśnie nie mogę się zgodzić, bo nie podoba mi się samo to stwierdzenie, że nie są ani lepsi, ani gorsi od innych Polaków. Ani się z nim zgadzam, ani nie zgadzam jednym słowem :)

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @telok 19 maja 2018 12:28
19 maja 2018 13:09

Taka, że poddany brytyjski zawsze działa na korzyść Brytanii, a agent tylko wtedy, gdy mu się za to zapłaci.

Pozatym chyba Secret Service stwierziło, że każdy poddany brytyjski za granicą staje się agentem imperium.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 13:15
19 maja 2018 13:25

Zwłaszcza że żaden szanujący się (i swoje życie) agent takim kwitem się nigdy nie pochwali... No ale czy brak tego rodzaju dowodów (na bezczelność lub głupotę), w tej konkretnej sprawie (postaci) unieważnienia podejrzenia? A zwłaszcza owoce?

Poza tym istnieje jeszcze taka instytucja/osobowość jak pożyteczny idiota, który całkiem bezinteresownie może pełnić rolę agenta/wpływu.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @telok 19 maja 2018 13:06
19 maja 2018 13:31

Cóż za skrajność proszę Pana!

Od nieeleganckiej sugestii personalnej do podziękowania za dyskusję nad nią :) bo poprosiłem. Dzięki łaskawco!

zaloguj się by móc komentować

tadman @OdysSynLaertesa 19 maja 2018 12:31
19 maja 2018 17:12

A to ciekawe. Byłem na początku lat siedemdziesiątych na praktyce studenckiej w Zakładach Nawozów Fosforowych w Luboniu pod Poznaniem i opiekunem praktykantów był inżynier stamtąd. Kiedy w rozmowie padło, że jesteśmy z Politechniki Śląskiej to wspomniał, że tu w Poznaniu ceni się Ślązaków, bo to porządne chłopy i robotne. Obecnie powyrabiało się, bo miałem jednego dyrektora, prawdziwego Ślązaka i był to najgorszy leser jakiego na tym stanowisku udało mi się doświadczyć.
Wojna, a później komuna wszystko zgnoiła, ale my trwamy.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @tadman 19 maja 2018 17:12
19 maja 2018 17:18

Fajna historia :)

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @przemsa
19 maja 2018 17:58

Normalne :) A na przykład Ci ze Szczecina narzekają, że dla wszystkich są znad morza :)

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 18:41
19 maja 2018 19:01

Trep to dla mnie żołnierz. Nie zastanawiałem się, czy zawodowy. Jak coś, mogę zmienić.

W każdym razie był znacznie bardziej żołnierzem niż Korfanty, jeżeli tak można powiedzieć. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 19:14
19 maja 2018 19:38

Mam kategorię A, ale nie byłem :)

Grażyński był wykształcony, ale to nie ma nic do rzeczy. To znaczy moim zdaniem nie ma nic do rzeczy. Był przede wszystkim posłusznym człowiekiem Marszałka, który nie bawił się w subtelności, tylko realizował jego polecenia. Z punktu widzenia Ziuka i jego była to jak najbardziej chwalebna postawa, jednak gdy weźmie się pod uwagę, że niewiele dobrego z tego dla Śląska i Polski wynikło, to w ogólnym bilansie nie robi to na mnie specjalnego wrażania. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 19:53
19 maja 2018 20:07

No więc pod rządami Sanacji pomyślności na Śląsku nie było. I to nie tylko ze względu na kryzys, ale właśnie na zarządzanie na zasadzie: skoro już musimy mieć ten Śląsk, który nie jest jak obwarzanek, ale jak dziura w jego środku i to na dodatek czarna, pilnujmy tyko, żeby te Niemce i prostaki nie podskakiwały, a reszta się jakoś ułoży. 

zaloguj się by móc komentować

tadman @przemsa
19 maja 2018 20:18

Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić jak można było scalić w jeden organizm wiele narodowości, które pochodziły spod trzech zaborów, mogę sobie wyobrazić, że stosunkowo łatwo można było skutecznie zunifikować prawo karne i handlowe, ale już nie za bardzo sobie wyobrażam jak można było obejść wszystkie uprzedzenia, animozje i różnice interesów grup społecznych i narodowościowych, jak zbudować ponowne relacje między ludźmi pochodzącymi spod różnych zaborów. Jeśli tylko pomyślę co działo się u nas przez ostatnie trzydzieści lat to wyniki osiągnięte w międzywojniu należy pomimo wielu niedociągnięć ocenić wysoko. Nie wiem czy obecna klasa polityczna byłaby w stanie poradzić sobie z ogromem tamtych problemów. Jedynym pocieszeniem jest to, że w trudnych czasach pojawiają się wybitne jednostki, które ciągną kraj do przodu. Przecież teraz nie ma nikogo klasy Korfantego czy Grażyńskiego.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 20:18
19 maja 2018 20:22

Nie wiem, co mogę Ci odpisać, bo zdajesz się zmierzać do tego, że w sumie za rządów Sanacji było - oczywiście w miarę możliwości zewnętrznych-  super. Wojewoda się starał, Marszałek czujnym okiem gospodarza nadzorował i w sumie trudno zgadnąć, o co temu Korfantemu chodziło.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @tadman 19 maja 2018 20:18
19 maja 2018 20:26

Moim zdaniem wystarczyło nie przeszkadzać i wspierać z całych sił propolskich mieszkańców regionu. A nie polonizować

Już to, że cały ustrój, który wprowadzał Marszałek, ten etatyzm i socjalizm, to był koszmar dla całej odrodzonej Polski pomijam. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 20:36
19 maja 2018 21:05

Wiem, że nie uważasz. Uważasz jednak, że wpływ na to Grażyńskiego był nieistotny, a z tym już się nie zgadzam. To trochę tak jak mówienie, że za rządów PO było w sumie OK, bo mieliśmy przecież kryzys w Europie, więc co oni mogli, no co oni mogli...

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 21:12
19 maja 2018 21:25

Zostawmy to. Może i masz rację, ale nie przekonasz mnie, że wpływ Grażyńskiego czy szerzej sanacji był nieistotny. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @telok 19 maja 2018 21:37
19 maja 2018 21:41

Istotne, że doszliśmy do punktu w którym stwierdzamy, że się nie dogadamy. I co? I nic. Jest OK :)

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa
19 maja 2018 22:18

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Statut_Organiczny_Wojew%C3%B3dztwa_%C5%9Al%C4%85skiego

.

To jest treść Ustawy,  Statut Organiczny Woj. Śląskiego. 

Z 1920 roku. 

To było coś niezwykłego. 

Nie wiem na czyje zamówienie polityczne konkretnie szyto tę ustawę. Grazynski to dużo późniejsza historia. 

Pildudczycy skozyskorzystali na tym po fakcie.

Warto zwrócić uwagę ze np województwo zaciagnelo pożyczkę w USA. .BEZ pośrednictwa Polski. Mogli tak zrobić. 

Proszę patrzeć na gospodarkę. Linkowałam wcześniej artykuł ze strony klubzaglebiowski.pl ...przemysłowy Zagłębia też chcieli należeć do takiej strefy ekonomiczneJ i gdyby Polacy przybyli z administracją sanacyjną nie mieli tak złej opinii u Ślązaków. .może Sejm Śląski Autonomii by inaczej głosował. 

 

Itd..Itd...

.

Pozdrawiam 

.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Maryla-Sztajer 19 maja 2018 22:18
20 maja 2018 08:13

Nie wiem na czyje zamówienie polityczne konkretnie szyto tę ustawę.

Na zamówienie Korfantego w celu neutralizacji Bund der Oberschlesier, organizacji, która mając poparcie górnośląskiego przemysłu (Donnersmarck, Pless i inni) negocjowała warunki ewentualnej przyszłości Górnego Śląska w Polsce, Niemczech, Czechosłowacji bądź samodzielnie. Polska wskutek tych negocjacji zaproponowała ustawę konstytucyjną, Niemcy - status kraju związkowego Rzeszy, a Czesi życzliwość i neutralność w razie ogłoszenia niepodległości. Ostatecznie szefowie BdO nie byli w stanie dokonać żadnego wyboru, a wobec francuskiego sprzeciwu do dodania trzeciej opcji w plebiscycie (niepodległości) zaapelowali do swoich członków o głosowanie zgodnie z własnym sumieniem. Zarówno Polska jak i Niemcy ze swoich zobowiązań wobec BdO się wywiązały. Niemcy przeprowadziły plebiscyt w sprawie niezależności Górnego Śląska od Prus, który jednak nie przyniósł planowanych przez BdO zmian. I zarówno Polska jak i Niemcy, po marginalizacji BdO dość szybko się z tych obietnic wycofały, bo zarówno autonomiczne województwo śląskie jak i prowincja górnośląska istniały nadal, a że ograniczono kompetencje tych organów ... to zupełnie inna bajka.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Pioter 20 maja 2018 08:13
20 maja 2018 09:33

Dzięki, zapomniałam. . .
zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @przemsa
20 maja 2018 09:35

Wszystko to jest ważne i aktualne do dziś.

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @przemsa 19 maja 2018 19:38
20 maja 2018 09:44

I to jest właśnie mentalność trepa... Tępe posłuszeństwo poleceniom zwierzchnika, choćby nawet i najgłupszym/szkodliwym... A i upór do tego dochodzi i zawziętość wyjątkowa bo nabyta "po wojskowemu"... Jak rozkaz to rozkaz :)

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @tadman 19 maja 2018 20:18
20 maja 2018 09:59

Pisał o tym kiedyś coryllus, tylko nie wiem jak to ująć krótko by zachować cały sens... Chodziło zdaje się o profesjonalne kardy, stojące rzecz jasna na straży mądrego/prostego prawa które broniłoby interesów i godności obywatela bez względu na jego pochodzenie... Bo cóż innego może dać obywatelowi państwo?

Wiemy jednak że zepsuta głowa (zarażona socjalizmem, czyli chęcią rabunku) nie jest w stanie sprostać takiemu zadaniu. Stąd taki Grażyński w miejsce Korfantego. Wszystko wbrew zdrowemu rozsądkowi i na korzyść wrogów. Wiemy też bowiem że instalowanie socjalizmu to element strategii podboju i eksploatacji całych państw i narodów.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @przemsa 19 maja 2018 20:26
20 maja 2018 10:01

Dokładnie... Owoce są łatwe do oceny, i łatwo po nich dojść co za drzewo je wydało.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować