-

przemsa

Kler nie jest filmem antyklerykalnym!

Z podanych w jednej ze wcześniejszych notek powodów, nie oglądałem filmu Kler. Ponieważ jednak nadal spędzam w Internecie więcej czasu niż chciałbym i powinienem, dociera do mnie spora ilość informacji zbędnych. W tym  także i te związane z tym - ponoć największym - hitem filmowym współczesnej Polski.

Pierwszą i podstawową rzeczą, która uderza w relacjach widzów – oczywiście tych we własnym mniemaniu wyrobionych – jest zaprzeczenie powszechnemu przekonaniu, że przedstawiając ich w jednoznacznie negatywnym świetle, Kler bije bezpośrednio w duchownych i Kościół Katolicki. Recenzenci podkreślają, że księża z filmu Smarzowskiego są wielowymiarowi i złożeni. Lepsi lub gorsi, ale jednak nie tacy sami. Ma to dowodzić, że Kler jest jednak czymś więcej niż tylko bezczelnie generalizującą, wrzucającą wszystkich duchownych do jednego wora, chamską, agresywną, antyklerykalną agitką.

Innymi słowy Smarzowski mógł się okazać niezdolnym do refleksji, pozbawionym elementarnej wiedzy o ludziach i tworzeniu dowolnej fabuły ignorantem i kretynem, ale – ponieważ nie zrobił ze wszystkich klechów pedofilów, pijaków i dziwkarzy – udowodnił, że jest jednak reżyserem wielkim; zdolnym wykreować dzieło głębsze, złożone i rzecz jasna prawdziwsze. Serio. Nie sposób przecież inaczej tego „odkrywczego” bełkotu interpretować.

Wykonawszy już ten żenujący wygibas, który w ich głębokim przekonaniu czyni z nich samych publikę inteligentną, bo zdolną dostrzec nieszablonową głębię Kleru, a sam film, bez cienia wątpliwości słusznie i zasłużenie, zaszeregować jako dzieło odważne i prawdziwe, recenzenci owi przechodzą do wniosków końcowych. Te sprowadzają się zazwyczaj do stwierdzenia, że księża są różni. Lepsi-gorsi, silniejsi-słabsi, uczciwi-kłamliwi, szczodrzy-chytrzy, skromni-rozwiąźli, wierzący-niewierzący, pijący-niepijący, autorefleksyjni-zakłamani i tak dalej i tak dalej. Mówiąc krótko, problemem są nie tyle jego kapłani, ale sam Kościół jako taki. Kościół który - szok! - okazuje się być instytucją zrzeszającą nie świętych, ale grzeszników.

Tako rzecze – oczywiście nie wprost, ale w końcu adresatem dzieła jest prawdziwy, polski, światły inteligent, więc bez trudu wyczyta to między scenami – wielki reżyser Wojciech Smarzowski.

Niech więc zatem byle plebs nie biadoli, że Kler jest filmem uderzającym w katolików!

Otóż nie, wręcz przeciwnie, gamonie. Pan Wojtek pochylił się z troską nad trudnym, złożonym, wielopłaszczyznowym losem księży katolickich i de facto ich rozgrzesza! Bo to nie oni są przecież winni,  wszyscy wiemy. Są tylko ludźmi i nic co ludzkie nie jest im obce! Winny jest wyłącznie bezosobowy Kościół i jego skostniałe struktury. Księża to ofiary! Każdy wytrawny kinoman bez trudu to widzi.

Dlatego szybciutko, raz-dwa, do kina na Kler. Wszyscy. A zwłaszcza katolicy, starzy i młodzi.

 

  tagi: kino  smarzowski  kler  widzowie  kościół katolicki  duchowni 

przemsa
29 października 2018 09:32
61     2597    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @przemsa
29 października 2018 09:38

No widzisz, dotknąłeś istoty problemu. Pan Wojtek rozgrzesza, ale nie ma do tego stosownych charyzmatów, a więc nie został powołany do misji, którą wykonuje, ergo zlecił mu ją ktoś, kto nie rozdaje charyzmatów, ale jakieś inne rzeczy. Może znamiona?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @gabriel-maciejewski 29 października 2018 09:38
29 października 2018 09:42

Zasadniczo kpię. Z tego kretyńskiego twierdzenia, które naprawdę słyszałem i czytałem wielokrotnie: że to wcale nie jest film antykatolicki, bo pokazuje przecież różnych księży. A to oczywista bzdura, bo nie księża wprost - a już na pewno nie wyłącznie - są (wbrew tytułowi) tej agitki celem. 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @przemsa
29 października 2018 10:21

 To jest propagandowa próba osłabienia oskarżenia opierającego się na wrażeniach wyniesionych z filmu - przez katolików. Co lewacy mają pisać w recenzjach? Że tak, chcieliśmy dokopać KK w Polsce, żeby się nogami nakrył i żeby ludzie naprawdę ganiali z siekierami za księżmi, których gazownia/ hartman wskażą jako "rozpustników i złodziei kasy parafialnej"?

Na razie uważają, że dostąpili nieba z tą frekwencją, ale to jest tylko złudzenie. I chyba zdają sobie sprawę. Frekwencja w kościele się nie zmniejszyła na Mszach św.  Młodzież nadal uczestniczy w różnych grupach modlitewnych. 

Tzw. dyskusja toczy się w tym samym gronie co w 1905 i 1944 r.: komunistów, postkomunistów, lewactwa zadaniowanego i futrowanego przez agentury. Smarzowki wylał szambo na księży katolickich w Polsce w sposób wulgarny i prostacki, nie mówiąc, że kłamliwy. A oni usiłują do tego dorobić "finezyjny dyskurs intelektualny".  Równie dobrze mogliby dorabiać "finezyjny dyskurs intelektualny" na temat pornosa. W sumie ludziska z kręgów zbliżonych do starego ORMO, "uczelni",MO, Informacji Wojskowej. Towarzystwa Przyjaźni Polsko Radzieckiej - poszli się "utwierdzić w swych wyborach" czyli znaleźć jeszcze raz uzasadnienie dla swojej nienawiści do KK w Polsce.

PS. Rzeczywiście największą cenzurą w PRL objęte były druki poświęcone Chrześcijańskim Związkom Zawodowym działającym przed I WW w zaborach i w II RP. Specjalistą od chrześcijańskich związków zawodowych i ich zwalczaniu przez komunę był Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa
29 października 2018 10:26

dla wszelkiej maści  jakobinów i ich ideowych bękartów kler był zawsze wrogiem numer jeden.

W języku polskim okreslenie "kler" ma wydźwiek jednoznacznie pejoratrywny.

Czyli wszystko w tej kwestii jest "clear" , bo sam tytuł nam o tym  oznajmia.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @pink-panther 29 października 2018 10:21
29 października 2018 10:40

Finezyjna dyskurs intelektualny był dorsbiany do np filmów Borowcxyka. W latach 80 tych zorganizowano pokaz jego filmów w studenckiej krakowskiej Rotundzie. Nagła informacja wygnała nas z domów. ..ja też pobiegłam do autobusu. .W klapkach domowych. ..Tłum się klębił pod wejściem. .

Po seansie,  W bardzo siermiężnyvh warunkach jakie miało kino w Rotundzie. .miała być dyskusja. 

Wszyscy byliśmy tak okropnie zażenowanie. .tulko zapiewajły z ZMS coś zagadywali...

No ja jeszcze chowałam pod krzesło klapki..

My oczywiście w sporej grupie. .znacznie starsi od studentów. .szliśmy potem pieszo,  żeby jakoś odreagować ten "zachód " który nas zwabil na salę. Byliśmy tacy naiwni.....

Temat moich klapek i podsmiewanie się z nich trochę nam pomogły zdystansować się 

.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda 29 października 2018 10:26
29 października 2018 11:18

Mógłbym powtórzyć komentarz do Gabriela.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @pink-panther 29 października 2018 10:21
29 października 2018 11:21

Właśnie to. Rozwala mnie gadanie, że Kler jest filmem złożonym, głębokim, gdyż nie wrzuca wszystkich księży do jednego wora? A co, niby ktokolwiek spodziewał się topornego gniota dla najbardziej tępych antyklerykałów? Oczywiście, że to musiało być coś subtelniejszego.

 

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @przemsa
29 października 2018 11:43

Na samym początku, kiedyś już napisałem, iż największym niebezpieczeńtwem jest to, że film tłumaczy księży, tłumacząc ich błędy czy grzechy systemowym naciskiem instytucji Kościoła. Nihil novi.

Pomijam to, co wspomina Gabriel, iż niezauważalnie wchodzimy w buty zarówno oskarżyciela jak i spowiednika, nie mając po temu odpowiednich charyzmatów.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @dziad-kalwaryjski 29 października 2018 11:43
29 października 2018 11:59

Dlatego właśnie uważam, że ten film należy - niekoniecznie ostentacyjnie - bojkotować. 

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @przemsa
29 października 2018 12:06

ruszyl nowy projekt: "BIBLIA AUDIO"

czytaja miedzy innymi....

Gajos, Wieckiewicz, Mohr...

co jest grane ???

zaloguj się by móc komentować

przemsa @zkr 29 października 2018 12:06
29 października 2018 12:17

Co ma być? Są do wynajęcia. Pytanie, dlaczego ich wynajmują.  

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @przemsa 29 października 2018 12:17
29 października 2018 13:54

Tam czyta ponad 500 aktorow, role sa rozne.

(przy okazji: glos Woronowicza jako Jezusa wyjatkowo mi sie nie podoba)

https://bibliaaudio.pl/wp-content/uploads/2018/03/BibliaAudio-obsada.pdf

zaloguj się by móc komentować

przemsa @jestnadzieja 29 października 2018 13:54
29 października 2018 14:03

Lubię audiobooki, ale chyba wolałbym Biblię bez podziału na role, tzn. czytaną przez jednego lektora.

 

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @przemsa 29 października 2018 14:03
29 października 2018 14:10

Zdecydowanie tak. Jeden dobry, meski glos. Malgosia Kozuchowska jako narrator tez jakos tak "milusinsko" brzmi. Jestem rozczarowana, polecano mi ten projekt, ale - nie.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @jestnadzieja 29 października 2018 14:10
29 października 2018 14:16

Zobaczymy, tzn. usłyszymy, co z tego wyjdzie.

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @pink-panther 29 października 2018 10:21
29 października 2018 14:25

Ta frekwencja to są potomkowie tych  400 tys. litwaków, co ich Stalin nam dał w prezencie, by objęli wszystkie funkcje w aparacie państwowym plus potomkowie komunistów, socjalistów, ateistów co to z dziada pradziada rewolucją się imali.

Można powiedzieć, że film ten spełnił również rolę policzenia się. 3-4 mln ludzi w Polsce jest to po prostu normalna siła odśrodkowa, która będzie zawsze wszystko robić, by wywrócić tu jakikolwiek próby dojścia do normalności.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @ewa-rembikowska 29 października 2018 14:25
29 października 2018 14:54

Myślę, że jednak nie. Sporo ludzi poszło z ciekawości, niekoniecznie będąc częścią tej siły odśrodkowej. Tu lepszym wskaźnikiem są nadal wybory i skala poparcia dla pewnej ulubionej formacji młodzieży i starszyzny postępowej.

 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Maryla-Sztajer 29 października 2018 10:40
29 października 2018 15:24

Borowczyk syn kolejarza "z pasją malarską" ur. 1923. Ukończył ASP w 1951 r. ale JUŻ W CZASIE STUDIÓW czyli w czasach apogeum stalinizmu - rysował "satyry" dla Szpilek, "Nowej Kultury" i "Życia Literackiego". w 1956 r. - litografie o najwspanialszej budowie stalinizmu - Nowej Hucie.  Kręcił małe metraże już od roku 1949 r. A w latach 50-tych wspólnie z Janem Lenicą. Np. w 1958 r. "Sztandar Młodych'.
No i w 1957 r. w przeciwieństwie do 100% Polaków, którzy "nie mogli wybrać kraju" - Borowczyk - nie dość, że MÓGŁ to wybrał i to była Francja (albo Włochy, bo tam też komuniści "kręcili". Filmy oczywiście). I na polecenie oficera prowadzącego zainicjował "nurt filmowy", który z nieznanych przyczyn jest nazywany "filmem erotycznym" a było to tzw. ciężkie porno tyle, że ze scenariuszami z tzw. literatury pięknej: Guy de Maupassant albo Stefek Żeromski.  Nawet Słowackiego dał radę zmasakrować: w 1971 r. Słowacki - Mazepa. Film pod tytułem "Blanche". Głównie obsadzał ukochaną małżonkę.  Oczywiście musiał być, jak to w erotycznej literaturze czy filmie "wątek zakonnic". I był: w 1977 r. włoski "Interno di un convento' (Za murami klasztoru).
Czyli Walerek prowadził takie "filmowe biuro usług erotycznych dla podglądaczy młodych i starych". To już było w klasycznych burdelach, ale "na żywo". A on uwiecznił żonę.  Czyli jakby tu powiedzieć. Jak się nazywa facet, który czerpie korzyści z usług erotycznych świadczonych przez swoją kobietę? Po angielsku to chyba "pimp".

W Polsce, poza "Dziejami grzechu" - się nie przebił. Żaden sekretarz partii nie wytłumaczyłby się przed żoną z takich bezeceństw:)))

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @przemsa 29 października 2018 11:21
29 października 2018 15:25

 Subtelny jak konstrukcja cepa. Ale za to siła młota pneumatycznego:)))

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewa-rembikowska 29 października 2018 14:25
29 października 2018 15:28

No coś w tym guście. Chociaż dlaczego "litwacy"? Podobno trafiali się na polskich paszportach w tym "kontyngencie" również pełnokrwiści "Słowianie". 
Z tych potomków chyba trzeba odjąć jakieś 20% zwykłych głupków czyli jakieś 500-800 tysięcy.  Typ zakutego łba, który a) musi zawsze "na odwrót", b) on MUSI sprawdzić, co artysta miał na myśli. Po filmie równie głupi jak przed filmem.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @pink-panther 29 października 2018 15:25
29 października 2018 15:33

Taka subtelność wystarczy na wytrawnego widza szkolonego latami na programach elitarnych stacjach zaprzyjaźnionych :)

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @przemsa 29 października 2018 15:33
29 października 2018 15:49

No chyba że tak:))) 20 lat rycia beretów przez "zaprzyjaźnione stacje" plus Viva i temuż podobnież - i mózg gotowy.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @zkr 29 października 2018 12:06
29 października 2018 15:51

Zawsze trzeba wiedzieć, kto jest producentem. Może to "Biblia" jakichś "braci czeskich" czy innych Żiżków. Chyba, że to tłumaczenie z niemieckiego wersji Lutra na obchody 500-lecia.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @pink-panther 29 października 2018 15:49
29 października 2018 16:02

Dwadzieścia to tak lekko licząc :)

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @pink-panther 29 października 2018 15:51
29 października 2018 16:14

w pierwszej chwili tez tak pomyslalem gdy zobaczylem ekipe z "Kleru" w reklamie, ktora mi podeslano (te glaby od marketingu widocznie przyjeli, ze wiekszosc potencjalnych odbiorcow mysli Smarzowskim...)

stad moje zaskoczenie

ale widze, ze to powazny projekt

zaloguj się by móc komentować

przemsa @jestnadzieja 29 października 2018 14:10
29 października 2018 16:23

Tak trochę w temacie: świetne jest stare słuchowisko teatru polskiego radia, Antygona. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @jestnadzieja 29 października 2018 13:54
29 października 2018 16:32

a Maleńczuk Maciejów tyż czyto?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @pink-panther 29 października 2018 15:24
29 października 2018 16:50

No proszę , a nas zwabili na ten pobyt jego na zachodzie. .że prześladowany w Polsce

.

 

zaloguj się by móc komentować

dziad-kalwaryjski @pink-panther 29 października 2018 15:51
29 października 2018 17:18

Producent to Osorno (reklamy, eventy, słuchowiska, gale..).

Piszą że to Biblia Tysiąclecia V wyd. Cała Biblia prócz podawania kto mówi (tzn bez np " Jezus powiedział.."), bo po głosie można poznać. Ścieżka, odgłosy miasta, ulic, natury nagrywane w Izraelu.

Swoją lektorską rolę odgrywają też prymas Polak i rabin Schudrich :)

zaloguj się by móc komentować

klon @przemsa 29 października 2018 12:17
29 października 2018 17:34

Aby uwiarygodnić i wzmocnić obraz zawarty w omawianym filmie.... ?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @klon 29 października 2018 17:34
29 października 2018 18:50

E, chyba nie. 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @pink-panther 29 października 2018 15:28
29 października 2018 19:19

Metrykalia spłonęły, teczki dowodowe w Archiwum w Warszawie, choć przetrwały Powstanie, to potem też zostały zniszczone, więc kto ich tam wie. O litwakach to na którymś z tajnych plenów KC mówili w 1956 roku.

Faktycznie jeszcze te 20% tych, co uważają się za postępowców, zawsze na czele awangardy.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @Maryla-Sztajer 29 października 2018 16:50
29 października 2018 19:54

Tak samo "prześladowany' jak towarzysz Brus i towarzyszka Wolińska, nie mówiąc o kapitanie michniku stefanie.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewa-rembikowska 29 października 2018 19:19
29 października 2018 19:58

Archiwa tej ekipy są zabunkrowane w Moskwie.  Sowieci po 17 września 1939 r. mieli setki tysięcy KOMPLETÓW dokumentów całych rodzin. Można była podstawiać różnych swojaków - za całe rodziny polskie, które wg list zostały wymordowane bez litości. Stalin, podobnie jak Hitler, postanowił dokonać "ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej" w części dotyczącej elit - i mu się praktycznie - udało.  Poza wyjątkowymi sytuacjami tak naprawdę nie wiemy, kto do nas przyjechał w 1945 r. zza Buga.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @dziad-kalwaryjski 29 października 2018 17:18
29 października 2018 20:03

A to ci dopiero. Prymas Polak i rabin Amerykanin??? No nie wiem. Osorno z "nagrodą w Berlinie" jako wizytówką, tym bardziej mam wątpliwości. To komercha, czego w przypadku spraw religijnych - nie toleruję.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @przemsa 29 października 2018 11:21
29 października 2018 20:13

No może wrzuca do jednego wora, ale ten wór szeroki i głęboki, ho ho,  prawie wszechświat taki niebanalny, i różny pozy i pozycje różniste, bo tylko w polskim filmie taki być może, w polskim filmie zrobionym na zlecenie.  

Bradzo fajny tekst. Styl na prawdę taki że trudno go opisać.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @gabriel-maciejewski 29 października 2018 09:38
29 października 2018 20:23

Znamiona rozdaje min. Gowin pasem transmisyjnym. Na razie oszczędnie, tylko rektorom. Być może ma osobną linię komunikacyjną z min. Glińskim. No ale transhumanizm między kadrami Kleru jak najbardziej pochodzi z tego pasa transmisyjnego.

zaloguj się by móc komentować

tadman @przemsa
29 października 2018 20:47

Widzi mi się, że dochodzenie do Kleru było rozpisane i tak pierwszą grupę zawodową schłostał Wojtuś Drogówką, Patryś zawtórował Botoksem, a ukoronowaniem był Kler. I jak tu oskarżać reżyserów? Oni przecież są bezkompromisowcami i każde zlecenie wezmą.

zaloguj się by móc komentować


przemsa @tadman 29 października 2018 20:47
29 października 2018 21:00

Możliwe... Mam ten komfort, że żadnego z tych filmów nie widziałem. Ale żeby nie było, że jestem taki anty i w ogóle, generalnie nie przepadam za kinem. 

zaloguj się by móc komentować

lchlip @pink-panther 29 października 2018 10:21
29 października 2018 23:07

"....Tzw. dyskusja toczy się w tym samym gronie co w 1905 i 1944 r.: komunistów, postkomunistów, lewactwa zadaniowanego i futrowanego przez agentury....."

Po czymś takim trzeba chyba spojrzeć na pana Maciejewskiego trochę innym okiem, no i przy okacji na tych wszystkich piszących w SN o tym fimie. 

zaloguj się by móc komentować

lchlip @pink-panther 29 października 2018 10:21
29 października 2018 23:07

"....Tzw. dyskusja toczy się w tym samym gronie co w 1905 i 1944 r.: komunistów, postkomunistów, lewactwa zadaniowanego i futrowanego przez agentury....."

Po czymś takim trzeba chyba spojrzeć na pana Maciejewskiego trochę innym okiem, no i przy okacji na tych wszystkich piszących w SN o tym fimie. 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @przemsa
30 października 2018 02:40

Ja z tworczoscia Wojciecha Smarzowskiego zapoznalem sie ogladajac dwa jego filmy: "Roze" i "Wesele".

I to mi w zasadzie wystarczylo. Ten chlopek ktory wszedl na "salony" [ktos mu na pewno bardzo pomogl wejsc] robi swoje dziela na zamowienie. Obrazy jakie kreuje sa tworzone prymitywnie i glupio [warsztatowo].

Z "Kleru" obejrzalem tylko dwuminutowa zajawke-trailer i dalem sobie spokoj.

Zaluje tylko ze udalo im sie w to wkrecic Janusza Gajosa. Cenie go jako aktora, nie powinien grac w takim szambie.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Szczodrocha33 30 października 2018 02:40
30 października 2018 06:05

Nie bardzo to się wszystko daje oglądać. Strasznie dewastuje emocje. 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Szczodrocha33 30 października 2018 02:40
30 października 2018 06:24

Janusz Gajos to świetny aktor, bez dwóch zdań. Jest jednak też dowodem na to, że dobrym aktorom nie ma sensu przypisywać innych cech pozytywnych. Owszem, mogą być też przyzwoici i prawi, ale wcale nie muszą. To my chcemy ich takimi widzieć. 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @Grzeralts 30 października 2018 06:05
30 października 2018 06:28

To bardzo proste. Wesele i Drogówka pokazują Polaków w negatywnym świetle. Jak serial Kiepscy. Stąd i zachwyt pewnych środowisk, które nie zajmują się niczym innym, jak tylko pilnowaniem, żebyśmy się zbyt dobrze nie poczuli. 

 

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @lchlip 29 października 2018 23:07
30 października 2018 09:00

a czy ktos ci broni, abyś  popatrzył?

PS

Kto cię tu oddelegował z s24?

Uważasz, że dasz sobie radę?

zaloguj się by móc komentować

lchlip @stanislaw-orda 30 października 2018 09:00
30 października 2018 09:39

Jeżeli komentarz PP jest skierowany do mnie to masz rację. Jeżeli nie tylko do mnie, to racji niestety nie masz.

ps.

- w agenturalnej pracy nie operuje się nazwiskami dlatego nie zaspokoję twojej ciekawości.

- rady sobie oczywiście nie dam, a więc występuję w roli chłopca do bicia. Tacy są zawsze potrzebni, aby ktoś mógł "udowodnić" swoją moralną no i oczywiście intelektualną wyższość.

 

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @lchlip 30 października 2018 09:39
30 października 2018 11:46

Nie jesteś żadnym punktem odniesienia. Dla czegokolwiek. Zapomnij. 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @lchlip 30 października 2018 09:39
30 października 2018 15:31

Czyli reprezentujesz typ  masochisty intelektualnego.

Z przymusu albo z wyboru.

Żadna to różnica,

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @przemsa 30 października 2018 06:28
30 października 2018 17:05

Nie tylko Wesele i Drogowka. Sa tez inne obrazy, o znacznie wiekszej sile przebicia. Np film "Defiance" [Opor] z 2008 roku, z Danielem Craigiem. Mocno podkoloryzowana i poprzekrecana historia braci Bielskich.

Tam jest scena jak wchodza do stodoly i widza powieszonego bialoruskiego chlopa, ukrywajacego wczesniej Zydow. Ma przybita [gwozdziem!] do piersi kartke z napisem po polsku: "zydowski kochanek".

Przekaz - polscy nacjonalisci morduja Zydow i wszystkich ktorzy im pomagaja.

zaloguj się by móc komentować

tadman @przemsa 30 października 2018 06:24
30 października 2018 18:25

Kiedy trzeba większej ilości negatywnych wypowiedzi o nas, naszym kraju, czy rządzie to ni stąd ni zowąd jeden celebryta po drugim otwiera japę na temat polityki, polskiego zapyzienia i odstępstwach od szczytnych ideałów europejskich i tak: Stuhr młody i stary, Ostałowska, niejaki Poniedziałek, Janda, Olbrychski.

zaloguj się by móc komentować

lchlip @stanislaw-orda 30 października 2018 15:31
30 października 2018 21:21

Masochista intelektualny??
Odczytuję to jako komplement pozostawiając  ci satysfakcję z posiadania "jedynej prawdy" zaległej w twojej głowie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

lchlip @stanislaw-orda 30 października 2018 15:31
30 października 2018 21:21

Masochista intelektualny??
Odczytuję to jako komplement pozostawiając  ci satysfakcję z posiadania "jedynej prawdy" zaległej w twojej głowie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @lchlip 30 października 2018 21:21
31 października 2018 00:19

Co oznacza, że masz kłopot nie tylko z rozumieniem przeczytanego.

zaloguj się by móc komentować

atelin @stanislaw-orda 29 października 2018 10:26
31 października 2018 11:32

Pragnę tylko przypomnieć, że "kler" wywodzi się z łacińskiego "clerici" i mieszanie do tego języka angielskiego tylko potwierdza teorię, że "clear" w ich języku wziął się z czystości.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @atelin 31 października 2018 11:32
31 października 2018 18:10

Mnie przypomnieć?

A o co?

zaloguj się by móc komentować


bolek @przemsa
2 listopada 2018 21:08

Dobry wieczór :)

Nadeszła pora na moje 3 grosze w sprawie "Kleru" :) Zwłaszacza, że zobaczyłem to... coś. Nie miałem zamiaru oglądać kolejnego "smarzola", po "Drogówce" i 1/10 "Wesela", ale ta cała wrzawa i "kontrowersje".... dobra winny się tłumaczy :D

Chciałbym niniejszym potwierdzić, że to nie jest film "antyklerykalny". Poza tym, film jest słaby i niewiarygodny.

Nie wiem czy kogoś to interesuje ale wrzucę kilka refleksji.

Pomijając historię trzech głównych bohaterów, rozrzut od okolic Krosna, Tarnowa i Krakowa, mamy silną aluzję do Kardynała Dziwisza i Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dlaczego akurat on a nie np Arcybiskup Paetz, tego podejrzewam nie dowiemy się nigdy.

 Co jeszcze, kościół w szczerym polu. Smarzowski skarżył się, że musiał się "posiłkować" zdjęciami w kościołach czeskich, ale jak już go wpuścili na Rynek w Krakowie to mógł nakręcić gdzieś w Polsce kościół z zewnątrz, bo widok kościoła w szczerym polu, co jest dosyć częstym widokiem w Czechach, to w Polsce raczej się nie spotyka. A my "gapimy" się oczami Więckiewicza na kościół, i "rozgrzeszamy" go z jego "słabości" do ognistej wody i płci przeciwnej bo w takich warunkach to biez wodki nie razbieriosz.

Co tam jeszcze? Mamy "polowanie na czarownicę" czyli nagonkę na księdza pedofila (Jakubik), który na końcu okazuje się niewinny.

Najbardziej mnie "rozwaliły" jakieś migawki w tv z Jaruzelskim.

Nie, nie, nie! 

Najlepszym podsumowaniem filmu była uwaga jednego z widzów, którą podchwyciłem podczas opuszczani sali kinowej: "Dobrze, że to tania środa, bo jakbym miał zapłacić normalną cenę to ..." :)

 

zaloguj się by móc komentować

atelin @stanislaw-orda 31 października 2018 18:10
5 listopada 2018 13:41

Żebyś nie zapomniał kim jesteś i kim TU byłeś.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować