-

przemsa

Artykuły użytkownika

John Rambo przynajmniej nie jest pasożytem

Gdybym miał wskazać, co jest dla mnie mniej kuszącego od spędzenia wieczoru w kinie, byłby to chyba tylko udział w dowolnej imprezie masowej lub potańcówka. Dlatego też bardzo rzadko daję się zaciągnąć na seans filmowy, choćby nawet był to głośno zapowiadany największy hit dekady. A może zwłaszcza, bo doświadczenie nauczyło mnie już, że im wspanialszym coś ma być dziełem, tym większym zazwyczaj okazuje się być bełkotem.

Wczoraj jednak wybrałem się na koreański film pod tytułem Parasite, czyli Pasożyt. Dlaczego pozostawiono tytuł angielski nie podejmuję się zgadywać. Ważne, że film zapowiadał się nieźle w tym sensie, że każdy, kto oglądał go już wcześniej zapewniał mnie, że jest wyśmienity, a ponadto dane mi było uniknąć zapoznania się choćby tylko z luźnym zarysem fabuły ...

przemsa
6 października 2019 15:26

20     1302    3

Samogwałt wyborczy

Zbliżają się wybory, a ja czuję, że zaczynam się starzeć. Pierwsze jest faktem oczywistym, drugie natomiast refleksją, która dopada mnie zawsze, gdy pomimo świadomości, że się powtarzam i tak brnę w jakiś temat prawie na oślep.

Tłumaczę się, bo choć wiem, że mało kto rozpamiętuje notki z blogów dłużej niż dzień, to jednak sam przed sobą nie mogę udawać, że to co mam za chwilę napisać, jest w jakiś stopniu świeże i odkrywcze. Nie, to w stu procentach odgrzewany, obrzydliwy kotlet sojowy bez dodatków.

Do jego ponownego usmażenia na smalcu w kostce sprowokował mnie znajomy stwierdzający, że jest coraz więcej powodów, by nie głosować na PiSiorków. Poproszony zaczął je wymieniać i ja, choć początkowo - jak przystało na PiSiorka - starałem się jakoś s ...

przemsa
29 września 2019 09:09

293     5046    12

Zabierz świrowi dowód

Jak przystało na typowego PiSdzielca z niskim IQ, o akcji "Nie świruj, idź na wybory!" dowiedziałem się z TVPiS. Napisałbym, że tam potępiono ją w czambuł, gdyby nie to, że słówka czambuł nie ch.ja nie rozumiem, a tylko powtarzam jak małpka, bo kiedyś usłyszałem je w TVN i jakimś cudem zapamiętałem. Używam go teraz licząc, że może ma w tym kontekście sens. Jeżeli nie trafiłem, już wyjaśniam, że tam - w szczujni Kurskiego - próbuje się wmówić ciemnej masie, że ludzie nawołujący w ten sposób do głosowania, kpią z osób z problemami natury psychicznej. Oczywiście bezrefleksyjnie w to uwierzyłem, bo przecież jestem statystycznym wyborcą partii Kaczafiego i łykam nie tylko pięćset plus, ale nawet pół nocki nie zarwałem z tego powodu, że Dud ...

przemsa
20 września 2019 11:51

32     2182    5

Prawdziwe powody dla których Ojciec Pięciorga™ wywiadu GW udzielał

Mój kolega, ale nie ten, który słysząc nazwisko Kaczyński chce podkładać bomby na Nowogrodzkiej niczym zwany Unabomberem Ted Kaczynski, dostaje ode mnie regularnie do czytania teksty Coryllusa. Zazwyczaj bardzo mu się podobają, ale dziś - przyznaję, dostarczona z opóźnieniem - oburzyła go bardzo notka o Tomaszu Terlikowskim.

Próbowałem go przekonać, że Gabriel ma całkowitą rację; że przecież nie można nie dostrzegać, że łażenie do Gazety Wyborczej i wylewanie tam kubeczków uperfumowanych pomyj na Prawo i Sprawiedliwość - i to zaraz przed wyborami - musi być wykorzystane do do tego, by puścić w świat przekaz, że nawet tak wybitny i nieprzejednany Katolik Zawodowy™, ma tego ku.wa dość! i innej opcji nie ma.

Coś tam jeszcze dodałem, ale nie t ...

przemsa
12 września 2019 09:43

29     1851    7

Wszyscy artyści to powracające stare dziwki

Dawno temu, będąc naprawdę małym chłopcem, przeczytałem książkę Marii Krüger pt. "Karolcia". Chociaż opowiadała ona o przygodach dziewczynki, to jednak towarzyszył jej chłopiec, więc nie czułem specjalnego dyskomfortu związanego z faktem, że podobają mi się książki odpowiednie dla płci przeciwnej. Tę, w okresie "przednastolatkowym", traktowało się w moim podwórkowym towarzystwie z ostentacyjną obojętnością lub wręcz niechęcią.

Ponieważ jednak już wtedy miałem tak, że poznając jakąś fajną lekturę, koniecznie musiałem sprawdzić, czy coś innego tego samego autora jest równie dobre, trafiłem na "Godzinę pąsowej róży". Tu już nie było wątpliwości: Czternastoletnia Anda, stary zegar i podróż w czasie to nie jest to, co cz ...

przemsa
6 września 2019 11:17

18     1529    5

Gyula

Mój sentyment do Węgier i Węgrów nie ma racjonalnych podstaw. Na dodatek na Węgrzech byłem zaledwie trzykrotnie. Po raz pierwszy, gdy miałem pięć lat i pamiętam tylko kupionego mi przez ojca w Budapeszcie niebieskiego kotka na czerwonych kółkach; drugi raz po kilkudziesięciu latach w lipcu zeszłego roku oraz teraz - w sierpniu 2019.

Te bardzo skromne doświadczenia wystarczają mi jednak by wierzyć, że naprawdę jesteśmy bratankami i zawsze potrafimy się dogadać, choć żadne z nas nie potrafi zrozumieć języka tego drugiego. Co ważne, jak dotąd nie mam powodu, by w to wątpić. Przykład z pierwszej wizyty po latach: Dojeżdżaliśmy już do Gyula, gdy zatrzymała nas policja. Nasze tablice rejestracyjne są podobne i nie zauważyli, że jesteśmy obcokrajowcami. Wyszło to ...

przemsa
18 sierpnia 2019 14:24

15     1262    8

Władek już się zbliża. Już puka do Pawła drzwi

Wiele, wiele lat temu Paweł Kukiz był dla mnie przede wszystkim wokalistą zespołu jednego przeboju, czyli Ayi RL. Kawałek "Skóra" był prawdziwym, rozrywającym serce hitem i gdy miałem jakieś czternaście lat, pryszcze, przetłuszczające się długie włosy, kolekcję flanelowych koszul w kratę, pasek z ćwiekami, na nogach podróbki Martensów, a na głowie przewiązaną czerwoną bandanę i zadawałem szyku paląc Golden Americany sprzedawane po dwadzieścia pięć w paczce, ten zaśpiewany sztucznym, kretyńskim dyszkantem utwór nie wydawał mi się ani trochę pretensjonalny. Dopiero gdy trochę podrosłem, w kategorii pretensjonalność właśnie, zajął na mojej prywatnej liście drugie miejsce. Zaraz za Jaskółką Uwięzioną Stana Borysa.

Pamiętałem oczywiście jeszcz ...

przemsa
9 sierpnia 2019 09:06

45     1680    11

Głosy na kartki

Jakoś szczęśliwie ominęła mnie wcześniej informacja, że w Tykocinie miano w niedzielę dowozić do lokali wyborczych niepełnosprawnych umysłowo podopiecznych miejscowego domu pomocy społecznej. Nic dziwnego zresztą, bo gdzież tu niby sensacja. Zapewne nie byli ubezwłasnowolnieni, więc niby dlaczego miano by im odmawiać prawa udziału w wyborach.

Problemem jednak było to, że jak doniesiono na policję, osoby te wyposażono w karteczki z nazwiskami kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jednym słowem zaistniało uzasadnione podejrzenie, że PiS – w osobach Jurgiela i Karskiego, bo właśnie tychże tamże wybierano – wykorzystał osoby niezbyt zborne intelektualnie do pomnożenia głosów oddanych na siebie. W tym właśnie celu miano dać im ściągawki, by na miejscu nic ...

przemsa
29 maja 2019 22:38

30     1146    6

Spotkanie poganina z Pawłem i Barnabą

To była dla mnie niezwykła niedziela z tego powodu, że moje dzieci szły do Pierwszej Komunii Świętej.

Wstałem wcześnie, jak zazwyczaj przed świtem. Tak mam, że niezależnie od pory roku, lubię zaczynać dzień nim jeszcze wzejdzie słońce.
Szybko się przebieram, wychodzę. Kilkaset metrów od mojego domu zaczyna się las. Dziesięć, dwanaście, trzynaście kilometrów miarowego, spokojnego biegu i wystarczy. Spowalnia tętno i oddech.
Jestem jak nowo narodzony. Szybki prysznic, kawa.

Wszyscy jeszcze śpią.

Siadam przy stole. W oczy rzuca mi się Pismo Święte. Stary i Nowy Testament w jednym tomie. Czeka na uroczystość komunijną. Syn będzie czytać fragment. Ma dwie zakładki. Ktoś zostawił je na początku i końcu Mądrości Syracydesa. Początkowo chce ją przeczytać, ale zmieniam ...

przemsa
13 maja 2019 17:40

21     1438    9

Notka bez wyraźnej pointy

Mój kolega, o którym już tu przynajmniej dwukrotnie wspominałem (ten żyjący w przekonaniu, że nagła śmierć Kaczyńskiego oraz postawienie przynajmniej kilku ministrów rządu Mateusza Morawieckiego przed Trybunałem Stanu byłoby nie tylko aktem elementarnej sprawiedliwości dziejowej, ale również uczyniłoby Polskę znów w Unii Europejskiej szanowaną), niestety się nie powstrzymał i wysłał mi sprofanowany obraz Matki Boskiej wraz z jakimś „zabawnym” komentarzem.

W pierwszym odruchu miałem zamiar potraktować go standardową, sprawdzoną pałką wyciągniętą z szuflady oklepanych, niby podchwytliwych pytań retorycznych, czyli trzasnąć na odlew hasłem: z symboli muzułmańskich też byś tak zadrwił?, ale się zreflektowałem. Przyszło mi bowiem do głowy, ż ...

przemsa
10 maja 2019 05:32

42     1734    5

Non possumus, Adrianie!

Władysław Kosiniak Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego mniej więcej miesiąc temu zaproponował: Wpiszmy UE do Konstytucji. To test dla PiS. - Nie pozwolimy, by jakakolwiek siła polityczna wyprowadziła Polskę z UE. Nie ma zgody na polexit. [...] My mówimy rządzącym sprawdzam. Rządzący mówią, że wiarygodność to ich najlepsza marka. To sprawdzimy ich prawdomówność. Chcecie trwałego dobrobytu dla polskich rodzin? Zgłosimy projekt w przyszłym tygodniu. To będzie test waszej prawdomówności. Złożymy poprawkę do Konstytucji i wpiszemy do niej członkostwo Polski w UE. To jest sprawdzian. Ci którzy jej nie podpiszą będą chcieli wyprowadzenia Polski z UE”

Mamy więc czarno na białym, wprost wyrażone intencje inicjatora tej kuriozalnej inicj ...

przemsa
7 maja 2019 07:32

91     2190    7

Kaczyński Junckerem Konfederacji

Parę dni temu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że Polsce nie grozi tak zwany Polexit, czyli wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej.

Deklaracja ta sprawiła wielką przykrość środowiskom sympatyzującym z koalicją Je.ać PiS!, gdyż strasznie Polexitem jest jednym z podstawowych elementów jedynego, polegającego na permanentnym, wielowątkowym straszeniu Prawem i Sprawiedliwością, programu tego zlepku różnych partii i ich członków. Dlatego też Jean-Claude Juncker mocno stracił na znaczeniu w oczach sierot po Tusku. Do tego stopnia, że mówi się tam głośno, że lubi sobie wypić, a wiadomo, że po pijaku mówi się różne głupoty. Stąd też wypowiedź ta uznana została za niebyłą i kropka, nie ma tematu. Pełzający Polexit ...

przemsa
4 maja 2019 19:35

21     1623    9

Nie ma przypadków, są tylko przypadki ciężkie

Z lektury różnych prawicowych fanzinów i blogów wiem, że Aleksander Gorczakow mawiał, iż nie wierzy w niezdementowane informacje, a Ksiądz Bronisław Bozowski, że nie ma przypadków, są tylko znaki.

Wspominam o tym teraz, ponieważ w sprawie pożaru Katedry Notre Dame już chyba oficjalnie zdementowano spekulacje, jakoby niekoniecznie musiał to być nieszczęśliwy wypadek, a co do znaków natomiast… No właśnie. One są właśnie pretekstem do napisania tej notki.

Nie chcę się upierać, że uwielbiamy dopatrywać się głębszych znaczeń we wszelkiego rodzaju – zwłaszcza gwałtownych – zdarzeniach, ale nie będzie raczej przesadą stwierdzenie, że często gdzieś tam w środku czujemy, że coś jednak może być na rzeczy i niewykluczone, że to co się w ...

przemsa
16 kwietnia 2019 16:56

61     2865    7

Dzbany pełne rozdawnictwa

Wiem, że trochę się powtarzam, jednak mimo wszystko odrobinę inaczej. W każdym razie skoro już napisałem ten tekst, wklejam go teraz i musicie mi to wybaczyć.

***

Istnieje coś takiego, jak plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Wbrew pozorom nie wygrywa w nim corocznie to na literę k - i bynajmniej nie mam tu na myśli poczciwego kurde - ale każdorazowo jakieś inne, mniej popularne, choć ponoć modne.
https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2018/12/tqIaK2iwhPVG8kEj.jpg
W 2016 i 2017 był to sztos, a w roku minionym dzban. Kto chce, ten sobie sprawdzi o co chodzi ze sztosem, bo ja dziś swe uwagi ograniczę do zeszłorocznego laureata.

Jak łatwo się domyślić nazwanie kogoś dzbanem nie jest komplementem. Wynika to z charakterystycznej cechy tego naczynia, które w stanie pierwotnym jest puste, a wypełnienie go czymkolwiek nie przysparza trudnośc ...

przemsa
6 kwietnia 2019 11:25

46     2049    5

Taxi Klinika Języka

Od razu wyjaśnię, że propozycja, którą złożył mi Gabriel mocno mnie zaskoczyła.

Z wielu powodów, ale tym pierwszym i podstawowym był ten, że my raczej rzadko ze sobą rozmawiamy i nie licząc dwóch czy trzech tekstów, które kiedyś napisałem do Szkoły Nawigatorów, o czymś takim jak współpraca między nami nie może być mowy. Poza tym, co ma też niebagatelne znaczenie, mieszkamy spory kawałek od siebie, więc w pierwszym momencie uznałem, że Gabriel musiał zupełnie o tym zapomnieć i gdy mu uświadomię, że dzieli nas niebagatelne blisko trzysta kilometrów, zakończymy od razu ten temat.

Okazało się jednak, że on ma już wszystko dokładnie przemyślane.

Mówił długo, składnie, a ja starałem się nie wchodzić mu w słowo. Gdy skońc ...

przemsa
1 kwietnia 2019 12:17

92     2256    20

Ewaryst Wielki Demaskatorolog

Ewaryst Fedorowicz zablokował mi możliwość komentowania swoich tekstów bodajże wtedy, gdy wytknąłem mu, że łże jak bura suka na temat chęci wycofania przez rząd polskiej reprezentacji z udziału w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Chyba, bo być może była to inna okazja, a ja po prostu okazałem się być namolnym, pisowskim trollem który - w odróżnieniu od co poniektórych - egzaltowaną, okraszoną bogato wielokropkami, wykrzyknikami i wielkimi literami logoreą nie wyraża zachwytu nad głębią jego konstruktywnej, celnej, rzutkiej, chybkiej i miażdżącej krytyki partii tego nędznego oszusta Kaczyńskiego.

Tyle tytułem wstępu i wyjaśnienia, dlaczego w ten niedzielny poranek raczę czytelników osobną notką zamiast komentarzem pod kolejnym wykwitem piękn ...

przemsa
31 marca 2019 09:47

191     3443    15

„Konkurs”. W cudzysłowie i bez nagród

Wiem, że to dość nietypowa notka i na dodatek niezbyt bogata w treść, ale uznałem, że pasuje do niedzieli. W końcu to dzień święty, więc można poświęcić mu chwilę na tego rodzaju dywagacje. Chodzi mi mianowicie o to, by spróbować podzielić się w komentarzach z czytelnikami Szkoły Nawigatorów zasłyszaną gdzieś myślą, która utkwiła w Was głęboko i cały czas tam siedzi.

Może najprościej będzie, gdy posłużę się własnym przykładem.

Dla mnie czymś takim są słowa św. Teresy Bedendykty od Krzyża „Kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” [Wer die Wahrheit sucht, der sucht Gott, ob es ihm klar ist oder nicht.]

Gdy pierwszy raz je przeczytałem oniemiałem. To było dokładnie to, co gdzieś podskórnie czułem, ale czego za ...

przemsa
24 marca 2019 15:03

6     915    6

Nauczyciele mają szansę stać się najbardziej znienawidzoną grupą zawodową w Polsce

Trudno mi ocenić, czy tytułowa szansa na stanie się najbardziej znienawidzoną grupą zawodową w Polsce jest niepowtarzalna, ale niewątpliwie realna i bliska. Na pewno nauczyciele mają ją właśnie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy w imię podwyżki o tysiąc złotych sparaliżować polskie szkoły w okresie egzaminacyjnym. Nie trzeba bowiem być specjalnie przenikliwym, by zauważyć, że nie przysporzy to pracownikom oświaty sympatyków. Zwłaszcza, że dla przeciętnego, statystycznego obywatela, nauczyciel to ktoś pracujący po kilka niepełnych, bo czterdziestopięciominutowych „godzin” maksymalnie pięć dni w tygodniu; na dodatek cieszący się uroczymi feriami zimowymi oraz dwoma miesiącami wolnego w pięknym i słonecznym lipcu i sierpniu. Chyba tylko górnicy, z których naj ...

przemsa
18 marca 2019 09:37

9     1262    9

Małe zwycięstwa

Zacznę od wyjaśnienia, że przykładem z książki Duhigga pt. „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” chciałem posłużyć się już w innych, wcześniejszych tekstach. Jest on na tyle wymowny i uniwersalny, że można wykorzystać go z powodzeniem przy różnych okazjach. Opisuje bowiem pewien swoisty "modus operandi", który pozwala osiągnąć założony cel z powodzeniem i trwale. Wymaga jedynie konsekwencji i cierpliwości.

Co istotne, w sposobie tym tak naprawdę nie ma nic odkrywczego. Jestem przekonany, że wielu z nas nie raz zastosowało go z powodzeniem w ogóle się nad nim nie zastanawiając. Po prostu, tak jak zgodnie ze znaną maksymą intuicyjnie czujemy, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od ...

przemsa
17 marca 2019 12:19

21     1566    14

Rozdawnictwo, czyli plewy psów ogrodnika

Ponieważ zdarza mi się obracać w środowisku osób lepiej ode mnie sytuowanych oraz z racji wykonywanego przez nie zawodu także pozytywniej społecznie postrzeganych, orientuje się mniej więcej w realiach świata, który nie jest moim. Oczywiście to o czym zaraz napiszę nie jest żadną regułą, jednak co do zasady moje wrażenia z przebywania wśród indywiduów stanowiących trzon elektoratu POKO lub Wiosny są zazwyczaj właśnie takie: nie potrafię się nadziwić, że można aż tak bardzo nie czuć żadnego związku z kimkolwiek, kto żyje w tym samym miejscu i czasie, ale z jakichś przyczyn nie osiągnął najwyższego etapu rozwoju, czyli ciągłego łaknienia pozorów radości płynących z regularnej konsumpcji dizajnersko opakowanych świecidełek zwanych potocznie produktami po ...

przemsa
5 marca 2019 10:41

204     3844    13

 Poprzednia  Strona 2 na 5.    Następna